Zdrowa matka, zdrowe dziecko: Wrocław stawia na profilaktykę

Autor: Polska, IB/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2009 10:44

W ramach programu profilaktyki zdrowotnej

Z porad ośrodków edukacji zdrowotnej skorzystało już 1,4 tys. pacjentów. Matki, także przyszłe, mogą w nich bezpłatnie zasięgnąć porady dietetyka, położnej, ginekologa-położnika, pediatry, a nawet onkologa dziecięcego.

- Zaczęliśmy realizować ideę profilaktyki zdrowotnej w ub. r. Z jednej strony chodziło o to, aby poprawić opiekę okołoporodową i zmniejszyć zbyt dużą śmiertelność niemowląt. Z drugiej strony chcemy, aby dzieci były diagnozowane wcześniej. Bo wiele wad i schorzeń wykrywa się zbyt późno - mówi gazecie Polska Lucyna Jędrzejewska, położna z Wrocławia, konsultant  krajowy ds. położnictwa i koordynator programu.

Na konsultacje do ośrodków mogą się zgłaszać kobiety, które planują ciążę, spodziewają się dziecka oraz matki z dziećmi w wieku do 14 lat.

Największym powodzeniem cieszą się wizyty u dietetyka, który pomaga alergikom i radzi, jak walczyć z nadwagą u dzieci. Matki przyprowadzają często do poradni nastoletnie córki, które cierpią na bulimię lub anoreksję.

Niezależnie od programów profilaktycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, władze Wrocławia finansują także następujące badania dla kobiet: USG piersi lub mammografia, badanie płodu (w tym USG i KTG), badanie skóry (profilaktyka czerniaka), badania poziomu cukru we krwi, badania kardiologiczne. Miasto płaci także za zajęcia kondycyjne w trzech przychodniach. W zależności od stanu zdrowia oferowany jest  nordic walking, basen i ćwiczenia gimnastyczne na sali - podaje Polska.

Profilaktyczne projekty zdrowotne dla matek i przyszłych matek mają  także inne duże miasta. W 2007 r. Rada m. st. Warszawy podjęła np. uchwałę o realizacji programu nad opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży „Zdrowie, Mama i Ja”. Samorządowcy zaplanowali, że od 2008 do 2010 r. będzie on finansowany na poziomie 4,9 mln zł rocznie (pieniądze pochodzą z opłaty skarbowej, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych). Program realizują 73 placówki: szpitale i poradnie, w tym NZOZ-y.

W stolicy rozwija się także program edukacji okołoporodowej „Szkoła rodzenia”. Miasto finansuje 36 takich placówek. W latach 2008-2010 przeznaczy rocznie na ten cel 3,5 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum