Zdesperowni chorzy sami szukają dla siebie krwiodawców

Autor: Metro/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2009 16:15

Honorowi dawcy coraz częściej są proszeni przez nieznajome osoby o oddanie krwi. Ludzie proszą o to, bo potrzebują zaświadczeń potwierdzających, że trzy osoby oddały krew przed planową operacją ich samych lub kogoś bliskiego.

Osób proszących o pomoc pod stacjami krwiodawstwa w całej Polsce jest coraz więcej. Najczęściej zdarza się to właśnie latem, kiedy szpitalom zaczyna brakować krwi.

– Już nas alarmują, że muszą przesuwać operacje planowe, a to dlatego, że w wakacje dawców jest mniej. Zapasy trzymamy głównie na zabiegi ratujące życie. I dlatego pojawiają się w stacji pacjenci, którzy proszą dawców, by krew oddali właśnie dla nich. Tłumaczą, że od tego lekarz uzależnił ich leczenie – potwierdza rozmawiająca na ten temat z gazetą Metro Marzena Przybysz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. - Ale problem jest delikatny. To przecież często są zdesperowani, chorzy ludzie, których wprowadzono w błąd, że bez krwi nie będą leczeni. Musimy też jednak zrozumieć dawców, którzy mogą być taką prośbą skrępowani.

Problem zna też Jolanta Zatorska, dyrektor RCKiK w Krakowie, która w przeszłości wielokrotnie musiała interweniować, bo na dawców czekały osoby, które nie tylko prosiły o dar krwi, ale proponowały za to pieniądze.

– Skargi na to, że to lekarz uzależnia zabieg od zebrania krwi wyjaśniałam bezpośrednio w szpitalach, a tym osobom tłumaczyłam, że dawstwo jest honorowe i nie mogą oferować za to pieniędzy. Na razie poskutkowało – mówi.

Dr Elżbieta Jakowicka, mazowiecki konsultant ds. transfuzjologii klinicznej potwierdza: – Przed operacją lekarz może poprosić pacjenta i jego rodzinę, by oddali krew na rzecz szpitala. Ale nie może od tego uzależniać podjęcia leczenia.

Problemu by nie było, gdyby więcej osób oddawało w Polsce krew. Na tle Europy mamy jeden z najniższych współczynników dawstwa. Jak podaje Metro na tysiąc mieszkańców krew oddaje u nas 25 osób, podczas gdy w innych krajach UE nawet 60.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum