Zdalna autoryzacja badań laboratoryjnych tylko tymczasowo, nie na stałe

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2020 16:51

Wygasło obowiązywanie rozporządzenia ministra zdrowia o czasowym dopuszczeniu możliwości wykonywania tzw. zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych. Zostało wprowadzane na 3 miesiące w celu „usprawnienia systemu opieki zdrowotnej” w okresie epidemii koronawirusa. Pojawiają się głosy, żeby obowiązywało na stałe.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

„Zdalna autoryzacja badań dla wielu pracowni szpitalnych jest jedynym sposobem na zapewnienie właściwego standardu wykonywanych badań dla pacjentów wymagających niezwłocznie podjęcia działań diagnostycznych i leczniczych, w związku z działaniami podejmowanymi w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19” - wyjaśniał resort zdrowia 17 marca, kiedy opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

„Proponowane rozwiązanie będzie obowiązywało przez 3 miesiące od daty jego wejścia w życie w celu zapewnienia jak najszerszego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w tym badań laboratoryjnych, w związku z potrzebą zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19” - informowało MZ.

Czytaj: MZ: projekt rozporządzenia pozwalający na zdalną autoryzację wyników badań laboratoryjnych

- Część pracodawców, chodzi o prywatne laboratoria sieciowe, wystąpiła z wnioskiem, żeby rozporządzenie obowiązywało cały czas. Dlatego zleciliśmy wykonanie ekspertyzy nt. zdalnej autoryzacji wyników badań. Przesłaliśmy ją do MZ - powiedziała Rykowi Zdrowia Alicja Dusza, rzecznik Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Ekspertyzę wykonaną na zlecenie KIDL podpisało 9 specjalistów, wśród nich prof. Maciej Szmitkowski, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej oraz prof. Katarzyna Dzierżanowska- Fangrat, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Specjaliści wyjaśniają, że zdalna autoryzacja „wbrew obiegowej opinii (…) nie polega na naciśnięciu guzika w analizatorze oraz edycji nazwy testu i jego wartości liczbowych. Jest to pisemne potwierdzenie, że określony wynik uzyskany został po właściwie przeprowadzonej ocenie jakości i wartości diagnostycznej badania. Autoryzacja może być rozszerzona o laboratoryjną interpretację wyniku badania, za którą odpowiada autoryzujący wynik badania”.

Wniosek z kilkunastostronicowej ekspertyzy jest następujący: zdalna autoryzacja badań „to działania niedopuszczalne, zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta leczonego w oparciu o zagrożony brakiem wiarygodności wynik badania laboratoryjnego, a w medycynie laboratoryjnej możemy nawet stanowczo powiedzieć, iż zły wynik jest dużo gorszy od jego braku”.

Specjaliści dodają, że „zdalna autoryzacja badań laboratoryjnych nie może być również stosowana w przypadku autoryzacji laboratoryjnych badań mikrobiologicznych z uwagi na złożoną specyfikę diagnostyczną tych badań oraz strategiczne znaczenie wyniku tych badań dla skutecznej terapii zakażeń”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum