Zbliża się dzień walki z czerniakiem, będą badać za darmo!

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2009 09:15

W ramach jednodniowej akcji "Badaj znamiona! Dzień Walki z Czerniakiem" w poniedziałek 27 kwietnia w kilkudziesięciu gabinetach i klinikach w całym kraju będzie można przeprowadzić bezpłatne badania dermatologiczne. W poniedziałek 27 kwietnia w kilkudziesięciu gabinetach i klinikach w całym kraju będzie można przeprowadzić bezpłatne badania dermatologiczne.

Ta ogólnopolska kampania społeczna ma zwrócić  uwagę na problem czerniaka oraz poszerzenie wiedzy Polaków na jego temat, a także zachęcenie do systematycznej profilaktyki. Czerniak złośliwy, będący jedną z najgroźniejszych zmian nowotworowych skóry, zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, jest w 90 proc. wyleczalny!

Wszyscy chętni będą mogli zbadać stan swojej skóry, skontrolować znamiona, a także zasięgnąć porady specjalistów. Jednocześnie, w wybranych aptekach i przychodniach na terenie całego kraju będzie można zaopatrzyć się w materiały edukacyjne, przydatne w samodzielnej kontroli znamion oraz rozpoznawaniu nieprawidłowości. Każda osoba, która przejdzie badanie profilaktyczne skóry w czasie akcji, otrzyma mapę swojego ciała oraz symbol kampanii „Badaj znamiona! Dzień Walki z Czerniakiem”, który ma postać żółtej wstążeczki z czarnym znamieniem.

W 2008 roku przebadano w ramach kampanii 1250 osób, przy czym u 53 zdiagnozowano czerniaka lub inne zmiany nieczerniakowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum