Zawiercie: w powiatowym szpitalu wprowadzono zabiegi urologii małoinwazyjnej

Autor: szpitalzawiercie.pl/Rynek Zdrowia • • 11 października 2019 08:45

Dzięki pozyskaniu specjalisty z zakresu urologii małoinwazyjej pacjenci Szpitala Powiatowego w Zawierciu otrzymali nowe możliwości terapii. W szpitalu przeprowadzane są operacje laparoskopowe w zakresie urologii.

Zawiercie: w powiatowym szpitalu wprowadzono zabiegi urologii małoinwazyjnej
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak tłumaczy dr Artur Pietrusa, urolog ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu, urologia jest jedną z dziedzin, w której małoinwazyjne laparoskopowe zbiegi dobrze się sprawdzają. Pozwalają pacjentom na krótszą rekonwalescencję. Obecnie w Zawierciu tą metodą leczeni są m.in. pacjenci z nowotworem nerki czy prostaty.

W zawierciańskim szpitalu przeprowadzane są także zabiegi tumorektomii laparoskopowej. Wykonuje się ją u osób, u których wykryto guza nerki. Jest to operacja, w trakcie której usuwany jest jedynie guz nerki wraz z fragmentem tkanki tłuszczowej z jego okolicy, oszczędzając zdrową część narządu.

Poza leczeniem nowotworów wykorzystuje się laparoskopię w leczeniu kamicy moczowodowej (ureterorenoskopia z litotrypsją) czy zwężenia odcinka moczowodu, które powoduje utrudniony lub zatrzymany odpływ moczu (pieloplastyka laparoskopowa). Dzięki dysponowaniu laserem holmono-yagowym, zawierciańscy lekarze są w stanie kruszyć złogi kamicze w drogach moczowych w obrębie nerek, moczowodu i pęcherza.

Więcej: szpitalzawiercie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum