Zawiercie: szpital rozbudował oddział opieki paliatywnej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 08:00

Wyremontowane sale, nowy sprzęt, w tym specjalistyczne łóżka o regulowanej wysokości, wyposażone w ruchome  barierki zabezpieczające oraz materace i poduszki przeciwodleżynowe - nowa część oddziału opieki paliatywnej w Zawierciu została otwarta w poniedziałek (27 stycznia).

Nowa część oddziału opieki paliatywnej w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Szpital Powiatowy w Zawierciu, powiększenie oddziału było możliwe dzięki zaadaptowaniu pomieszczeń parterowej przybudówki usytuowanej w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Tym samym oddział opieki paliatywnej powiększył się  o 5 sal.

- Z analizy jego dotychczasowej działalności wynika, że zapotrzebowanie na pobyty w tego typu  oddziale wzrasta z roku na rok. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz zwiększenia liczby chorób przewlekłych, w tym nowotworowych. Biorąc pod uwagę fakt, że głównym celem opieki paliatywnej jest zapobieganie bólowi oraz łagodzenie cierpienia fizycznego i  psychicznego, istotnym jest, aby czas oczekiwania na przyjęcie był jak najkrótszy - tłumaczy dyrektor szpitala Piotr Zachariasiewicz. 

Otwarcie nowej części oddziału pozwoliło na zwiększenie liczby łóżek z 23 do 33, co przyczyni się do poprawy dostępności do świadczonych usług medycznych oraz utrzymania wysokiej jakości wysoko specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i wzrostu bezpieczeństwa pacjenta.

Inwestycja wpisuje się także w założenia programu S.O.S. RAK, do którego we wrześniu ubiegłego roku przystąpiły placówki z Zawiercia, Myszkowa, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi. Współpraca pomiędzy szpitalami przekłada się na lepszą i szybszą dostępność do terapii oraz zindywidualizowane podejście do pacjenta onkologicznego.  Tam, gdzie żadna inna forma pomocy jest już niemożliwa, pacjenci obejmowani są opieką paliatywną.

Projekt pn. ''Poprawa dostępności do leczenia onkologicznego w tym w szczególności do opieki paliatywnej poprzez rozbudowanie oddziału opieki paliatywnej w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu'' został sfinansowany ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa. Całość wraz z wyposażeniem kosztowała 1 444 549,87 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum