Zatrucie pokarmowe na obozie: uczestnicy trafili do siedmiu szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2015 14:51

W związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego rozwiązano w poniedziałek (29 czerwca) młodzieżowy obóz letni Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gorzewie pod Gostyninem (Mazowieckie). Przebywało tam 319 osób. W niedzielę 49 uczestników obozu trafiło do siedmiu szpitali.

Zatrucie pokarmowe na obozie: uczestnicy trafili do siedmiu szpitali
Fot. Archiwum RZ

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Maria Wróblewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie, trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma określić przyczyny zdarzenia. Na obozie wypoczywała młodzież z Płocka, Gostynina i Kutna.

- Pobraliśmy do szczegółowych badań laboratoryjnych próbki produktów, żywności i wody. Ich wyniki powinny być znane pod koniec tygodnia. Czekamy również na wyniki badań lekarskich osób hospitalizowanych - powiedziała PAP Wróblewska. Dodała, że dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego, chociaż - jak przyznała - "nie można na obecnym etapie wykluczyć, że przyczyną mógł być czynnik wirusowy".

Wróblewska wyjaśniła, że wezwani w niedzielę wieczorem na miejsce lekarza pogotowia ratunkowego przebadali w sumie 65 osób uskarżających się na złe samopoczucie, w tym nudności i bóle głowy.

Organizatorem obozu w Gorzewie pod Gostyninem był Płocki Uniwersytet Ludowy, który korzystał z tamtejszej stanicy harcerskiej, użyczonej przez Chorągiew Mazowiecką ZHP im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Jej komendant, harcmistrz Michał Bagiński, poinformował PAP, że organizator wypoczynku "podjął decyzję o zawieszeniu obozu" i w poniedziałek jego uczestnicy wyjechali do domu.

W przesłanym PAP oświadczeniu płocka Chorągiew Mazowiecka ZHP informuje, że po zgłoszeniu objawów zatrucia u uczestników obozu Płockiego Uniwersytetu Ludowego w stanicy utworzono w niedzielę doraźne miejsce udzielania pierwszej pomocy, a do szpitali w Płocku, Gostyninie, Sierpcu, Kutnie, Pułtusku, Łęczycy i Sochaczewie przewieziono ostatecznie 49 osób.

"W bazie harcerskiej w Gorzewie zastosowano przewidziane w takiej sytuacji procedury, m.in. odkażanie, dezynfekcję" - podkreślono w stanowisku Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Poinformowano jednocześnie, że Płocki Uniwersytet Ludowy organizuje swoje obozy w tej stanicy od 10 lat, a zaistniała sytuacja, czyli podejrzenie zatrucia pokarmowego, "ma miejsce po raz pierwszy".

Paweł Kaczyński z Płockiego Uniwersytetu Ludowego poinformował, że stan hospitalizowanych osób, uczestników obozu, poprawia się. - Rzeczywiście zawiesiliśmy obóz. Do jego końca zostało jeszcze pięć dni. Mamy zamiar dokończyć obóz we wrześniu - oświadczył.

Płocki Uniwersytet Ludowy prowadzi m.in. gimnazja i licea ogólnokształcące, w tym w Płocku, Gostyninie i Kutnie. Są to placówki realizujące m.in. program nauczania z zakresu edukacji obronnej i bezpieczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum