Zatrucia pokarmowe. Koloniści i personel w Kruklankach z objawami zakażenia norowirusem

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP17 sierpnia 2021 16:06

81 osób spośród uczestników i personelu kolonii w miejscowości Kruklanki w powiecie giżyckim ma objawy zakażenia norowirusami - podał we wtorek warmińsko-mazurski sanepid.

Zatrucia pokarmowe. Koloniści i personel w Kruklankach z objawami zakażenia norowirusem
Norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit u ludzi Fot. PTWP
  • 81 osób, uczestnicy i personel kolonii w Kruklankach w powiecie Giżyckim, ma objawy zakażenia norowirusami
  • Badania laboratoryjne na razie potwierdziły takie zakażenie u sześciu osób
  • Wśród skarżących się na dolegliwości, głównie bóle brzucha i wymioty, było do tej pory 68 dzieci i 13 osób z personelu
  • Sposobem zapobiegania zakażeniom norowirusem jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej i odpowiednia higiena przygotowywania posiłków

Sanepid podkreślił, że badania laboratoryjne na razie potwierdziły takie zakażenie u sześciu osób.

- Wśród skarżących się na dolegliwości, głównie bóle brzucha i wymioty, było do tej pory 68 dzieci i 13 osób z personelu - poinformował.

Źródła zakażenia. Na co trzeba szczególnie uważać?

Jak wyjaśnia warmińsko-mazurski inspektorat sanitarny, norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit u ludzi.

- Źródłem zakażenia jest zwykle bezpośredni kontakt z człowiekiem chorym lub rekonwalescentem bądź styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami np. toaletą, bielizną, meblami, znajdującymi się w otoczeniu chorego. Zakazić się można także drogą pokarmową przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej norowirusami oraz przez wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu - wymienia sanepid.

Zatrucia pokarmowe także na obozie żeglarskim w Mrągowie

Inspekcja sanitarna podkreśla, że sposobem zapobiegania zakażeniom norowirusem jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej i odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.

Objawy zatruć pokarmowych pojawiły się także od minionego weekendu wśród uczestników obozu żeglarskiego w Mrągowie. W poprzednich tygodniach sierpnia zgłaszano podejrzenia zatruć pokarmowych w dwóch innych placówkach wypoczynkowych - w Olsztynie i w Mrągowie.

Czytaj też: Sanepid: coraz więcej ognisk zatruć pokarmowych w Zachodniopomorskiem

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum