Zasłużeni dawcy przeszczepów odznaczeni przez ministra zdrowia

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2017 18:20

W piątek (12 maja) w Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza część VIII uroczystości wręczenia odznak ''Zasłużony Dawca Przeszczepu''. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uhonorował w ten sposób osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki.

Zasłużeni dawcy przeszczepów odznaczeni przez ministra zdrowia
Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia jest od wielu lat bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Fot. Archiwum

Gośćmi honorowymi uroczystości byli prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, prof. Sławomir Nazarewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, dr Artur Kamiński,dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji ''Poltransplant'' oraz Anna Łęczycka, koordynator transplantacyjny.

Uroczystości nadania odznaczeń, które odbywają się od 2010 r., to ważny element działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii. Działania te są prowadzone w ramach ''Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej''.

Z wnioskiem o nadanie odznaczeń występuje dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji ''Poltransplant''. W latach 2009-2016 odznakę ''Zasłużonego Dawcy Przeszczepu'' wraz z legitymacją odebrało 1066 dawców.

Dawstwo komórek, tkanek i narządów lub fragmentu wątroby jest niezwykle szlachetne. To dar, który może uratować życie drugiej osobie.

Odznaki ''Zasłużony Dawca Przeszczepu'' wraz z legitymacją przyznawane są dawcom zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2008 r. w sprawie odznak ''Dawca Przeszczepu'' i ''Zasłużony Dawca Przeszczepu''.

Druga cześć uroczystości odbędzie się 8 września 2017 r. o godz. 11:00 w Ministerstwie Zdrowia w sali kolumnowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum