Zarządzenie prezesa NFZ. Powrót ze szpitala do hospicjum bez nowego skierowania

Autor: oprac. IB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia10 grudnia 2021 18:08

NFZ opublikował w piątek zarządzenie prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna.

Zarządzenie prezesa NFZ. Powrót ze szpitala do hospicjum bez nowego skierowania
Wracając ze szpitala do hospicjum pacjent nie musi mieć nowego skierowania Fot. Shutterstock
  • NFZ opublikował zarządzenie prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna
  • W zarządzeniu uszczegółowiono przepis dotyczący wykonania pierwszej wizyty lub porady w dniu objęcia pacjenta opieką przez hospicjum domowe
  • Wprowadzono także przepis, który ma na celu zapewnienie, że powrót ze szpitala traktowany jest jako kontynuacja opieki w hospicjum i nie jest wymagane nowe skierowanie

W zarządzeniu uszczegółowiono przepis dotyczący wykonania pierwszej wizyty lub porady w dniu objęcia pacjenta opieką przez hospicjum domowe.

Regulacja ta pozwoli na finansowanie świadczenia od pierwszej wykonanej wizyty lub porady w domu chorego.

Powrót ze szpitala do hospicjum bez nowego skierowania

Wprowadzono także przepis, który ma na celu zapewnienie, że jeżeli w trakcie pobytu w:

  • hospicjum stacjonarnym/oddziale medycyny paliatywnej,
  • hospicjum domowym,
  • hospicjum domowym dla dzieci,

pacjent musiał być skierowany do szpitala, wówczas powrót ze szpitala traktowany jest jako kontynuacja opieki w hospicjum i nie jest wymagane nowe skierowanie.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, został poddany konsultacjom zewnętrznym w terminie 24 września - 15 października 2021 r.

Konsultacje

W ramach konsultacji projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

W trakcie konsultacji uwagi do projektu zgłosiło 29 podmiotów. Uwzględniono uwagi odnoszące się do odstąpienia od zaproponowanego wymogu wizyt pielęgniarskich minimum co 3 dni, oraz kwestii kontynuacji opieki w hospicjum pacjenta po przebytej hospitalizacji.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.

Czytaj też: NFZ chce częstszych wizyt pielęgniarek u chorych. Jest projekt zarządzenia

Czytaj też: Hospicjum zamknięte przez brak pielęgniarek. Chętnych na etat nie ma

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum