Zarządzenie: NFZ wprowadza bezlimitowe finansowanie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2021 09:14

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził bezlimitowe finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla osób niepełnoletnich. Ukazało się znowelizowane zarządzenie prezesa NFZ dotyczące udzielania świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Zarządzenie: NFZ wprowadza bezlimitowe finansowanie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży
NFZ wprowadza bezlimitowe finansowanie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Fot. Shutterstock

Jak NFZ wyjaśnia w uzasadnieniu nowelizacji zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, zmiany wynikają z wejścia w życie ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym.

"Na podstawie przepisów w zakresie subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego określonego w ww. ustawie, wprowadza się bezlimitowe finansowanie świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia, w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień" - napisano w uzasadnieniu do zmiany regulacji.

Wprowadzenie możliwości pełnego wykonania świadczeń na rzecz osób niepełnoletnich winno - zdaniem NFZ - zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności do świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Jak zapisano w treści zarządzenia, "przy rozliczaniu świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, po przekroczeniu kwoty zobowiązania określonej w umowie dla zakresu, w którym udzielono tych świadczeń, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym udzielono tych świadczeń, zwiększeniu ulegają liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania w tym zakresie, z zastrzeżeniem, że liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania może wzrosnąć maksymalnie o liczbę jednostek rozliczeniowych i wartość, odpowiadającą świadczeniom udzielonym świadczeniobiorcom poniżej
18. roku życia ponad kwotę zobowiązania, w tym kwartale".

Przepisy zarządzenia obowiązują od środy, 6 stycznia 2021 roku. Stosuje się je do rozliczenia świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2021 roku. 

Treść zarządzenia na stronie NFZ: www.nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum