Żary: szpital wojskowy chce ruszyć z oddziałem ratunkowym

Autor: Gazeta Lubuska, KR/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2009 11:14

105. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach jest gotowy do otwarcia z początkiem nowego roku oddziału ratunkowego. Do SOR-u w żagańskiej lecznicy będą trafiać pacjenci z powiatów żarskiego, żagańskiego i krośnieńskiego.

Budowa siedziby oddziału ratunkowego rozpoczęła się we wrześniu ub. r. W budynku trwają prace wykończeniowe i montowany jest sprzęt. Znajdą się tutaj m.in. sale reanimacyjna, operacyjna, obserwacyjna, zabiegowa i intensywnej terapii.

– Na początku grudnia tuż po odbiorze technicznym budynku przeniesiemy tu szpitalną izbę przyjęć. Jednocześnie mamy już gotowy wniosek do NFZ i od 1 stycznia ruszy tu SOR – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Femlak, zastępca dyrektora ds. medycznych wojskowej lecznicy.

Wolno stojący budynek sąsiaduje z pracownią radiologiczną i diagnostyczną. Został połączony z nimi przejściami, co ma znacznie usprawnić diagnostykę. Pacjent przywieziony na oddział ratunkowy będzie miał łatwy dostęp do badań usg czy tomografem.

Do SOR-u w żagańskiej lecznicy będą trafiać pacjenci z powiatów żarskiego, żagańskiego i krośnieńskiego.

– Nasz szpital znajduje się 10-15 km od trasy A4, więc na pewno będą tu też przyjmowane ofiary wypadków. Bierzemy również pod uwagę, że w związku z ME w 2012 r. wzmożeniu ulegnie ruch przygraniczny. Będziemy na to przygotowani – zapewnia Marek Femlak.

Oddział czeka już właściwie tylko na budynek i kontrakt z NFZ. W gotowości są lekarze i pielęgniarki, zgromadzono cały sprzęt. Profesjonalnemu SOR-owi przydałoby się jeszcze lądowisko z prawdziwego zdarzenia. W tej chwili szpital korzysta z miejskiego lotniska. Na zbudowanie własnego, tuż obok placówki nie ma pieniędzy ani miejsca.

– Mamy jednak zapewnienie władz samorządowych, że dołożą wszelkich starań, by w okolicy dwóch żarskich szpitali powstało profesjonalne lądowisko – wyjaśnia dyrektor.

Szpitalny Oddział Ratunkowy 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach będzie kosztować 12 milionów złotych.

Pieniądze na inwestycję pochodzą głównie z kasy szpitala, ale też z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych instytucji rządowych. Powiat żarski wyłożył 300 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum