Żary: skończył się limit, laser będzie stał bezczynnie

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia   • 20 września 2009 10:09

105 Szpital Wojskowy z Przychodnią - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żarach od kilku miesięcy nie może wykonywać skomplikowanych zabiegów okulistycznych za pomocą najnowocześniejszego lasera. Powód? Skończył się limit ustalony przez NFZ. Pacjenci odsyłani są na przyszły rok.

Żary: skończył się limit, laser będzie stał bezczynnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Laser jest szczególnie przydatny w przypadku retinopatii cukrzycowej. - Kilkaset osób z cukrzycą czeka na pilny zabieg, który może im uratować wzrok – mówi Gazecie Lubuskiej Marek Femlak, zastępca dyrektora d/s medycznych. - Cukrzyca powoduje krwotoki i inne powikłania w oku, a zabieg hamuje zmiany. Mamy supernowoczesny i drogi sprzęt laserowy do laseroterapii oka, ale od maja jest niewykorzystywany, bo skończył się limit.

Urządzenie pracuje od początku roku. Za jego pomocą wykonano ok. 100 zabiegów. Limit narzucony przez NFZ wystarczył do maja. Szpital zwrócił się do Funduszu o zwiększenie limitu, ale uzyskał odpowiedź odmowną.

Jak zapewniają lekarze, za pomocą lasera mogliby wykonywać nawet 500 zabiegów rocznie. Teraz urządzenie stoi nieużywane, a pacjenci są odsyłani na przyszły rok.

Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik prasowy lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze, informuje, że kontrakt na okulistykę ogólną w żarskiej lecznicy na 89 tys. zł został w pełni wykorzystany i nie ma możliwości jego zwiększenia.

- Równocześnie jednak szpital realizuje wysoki kontrakt na leczenie zaćmy. W tym przypadku, z 1,037 mln zł, kontrakt został zrealizowany w kwocie 889 tys. zł – wskazuje Malcher-Nowak.

Zastępca dyrektora d/s medycznych lecznicy, uważa, że pieniędzy z kontraktu na leczenie zaćmy wystarczy na dwa - trzy dni operacyjne, a do końca roku tak samo zabraknie pieniędzy i na te zabiegi.

Do tej pory szpital mógł sobie pozwolić na tzw. nadwykonanie zabiegów ponad limit, za które NFZ później płacił. Jak podaje rzeczniczka NFZ, z tego tytułu żarski szpital wojskowy w ub. roku otrzymał dodatkowo ponad 3,5 mln zł.

- Niestety, zabroniono nam nadwykonań, więc sprzęt pokrywa się kurzem, a pacjenci mogą stracić wzrok, bo nie możemy im pomóc - mówi Gazecie Lubuskiej Marek Femlak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum