Żary: operacje laryngologiczne metodą endoskopową

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2010 20:54

W 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach przeprowadzone zostały trzy operacje laryngologiczne metodą endoskopową.

Techniki endoskopowe w chirurgii stają się już standardem.

Wykonał je prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ordynator oddziału chirurgii głowy i szyi Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

– Chcę upowszechnić nową metodę operacyjną, która jest mniej inwazyjna. Po takim zabiegu pacjent wraca do domu po trzech dniach, natomiast po tradycyjnej operacji laryngologicznej powrót do domu odbywa się po trzech tygodniach – tłumaczy prof. Golusiński.

To początek szkolenia żarskich lekarzy, którzy niebawem będą samodzielnie przeprowadzać takie zabiegi. Potrzebne jest także uzupełnienie specjalistycznego sprzętu.

Jak zaznacza profesor, coraz częściej u ludzi w młodym i średnim wieku choroby nowotworowe ujawniają się w tych częściach głowy i szyi, które są domeną laryngologów. Operacje tradycyjne gardła, jamy ustnej, zatok, twarzy i nosa są trudne i często mogą wyrządzić szkodę pacjentowi przy usunięciu nowotworów. Dlatego, przyszłość należy do operacji endoskopowych, które są mniej inwazyjne a rany pooperacyjne o wiele mniejsze.

Więcej w Gazecie Lubuskiej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum