KL/Rynek Zdrowia | 03-09-2012 14:41

Zapobieganie zakażeniom HCV: wirus pod lupą ekspertów

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny rozpoczyna realizację projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV". Przedsięwzięcie wspiera finansowo Szwajcaria kwotą 5 mln franków szwajcarskich.

W jego ramach interdyscyplinarny zespół ekspertów będzie prowadził badania, których celem jest dokładne określenie dróg zakażenia tym wirusem w Polsce i ocena ryzyka zakażeń w placówkach ochrony zdrowia, a w konsekwencji przygotowanie programu zapobiegania takim przypadkom.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Zieliński, konsultant krajowy w dziedzieni epidemiologii, dane jakimi obecnie dysponujemy w przypadku HCV to wierzchołek góry lodowej.

- Większość zakażonych nie zdaje sobie z tego sprawy, stanowi zatem potencjalne źródło zakażenia. Problem z zapobieganiem zakażeniom HCV wynika również z faktu, że w przypadku około 40 proc. przypadków nie jest znana droga, jaką do nich doszło. Bez identyfikacji środowiska ich powstawania nie uda nam się zaś zmniejszyć liczby takich zdarzeń - podkreśla konsultant.

Dlatego głównym celem projektu jest określenie sytuacji epidemiologicznej w kraju w tym zakresie, ocena ryzyka zakażeń w placówkach medycznych i w sektorze usług o zwiększonym ryzyku transmisji zakażeń krwiopochodnych (salony kosmetyczne, studia tatuaży), przygotowanie założeń rutynowych badań diagnostycznych oraz przeprowadzenie programu edukacji w dziedzinie społecznego uświadomienia problemu HCV i zasad zapobiegania zakażeniom.

Działania edukacyjne dotyczą przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia: z danych NIZP- PZH wynika, że 48 proc. zakażeń ma miejsce właśnie w tych placówkach.

Projekt " Zapobieganie Zakażeniom HCV" obejmuje pięć projektów składowych: usprawnienie diagnostyki  HCV, programy profilaktyczne skierowane od osób przyjmujących narkotyki dożylnie, program badań kobiet w ciąży w kierunku zakażenia HCV, ocena ryzyka zakażeń HCV w zakładach opieki zdrowotnej oraz działania edukacyjne.

- Pozyskanie twardych danych epidemiologicznych dostarczy nam argumentów w rozmowach z resortem zdrowia w kwestii podjęcia konkretnych działań. Np. w ciężarne nie są obecnie objęte powszechnym badaniem w kierunku HCV. Być może po zakończeniu poszczególnych projektów to się zmieni - komentuje profesor Zieliński.