Zanim Igrzyska w Tokio się skończą na COVID-19 umrze 100 tys. osób. Szef WHO: pandemia to test, a świat go olewa

Autor: oprac. IB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia21 lipca 2021 08:00

Pandemia to test. Świat go oblewa - mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas spotkania z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w Tokio.

Przylot polskiej reprezentacji do Tokio i odprawa sanitarna/ PAP/Leszek Szymański
  • Do momentu zakończenia igrzysk olimpijskich w Tokio na całym świecie umrze z powodu COVID-19 ponad 100 tys. osób - mówi dyrektor generalny WHO
  • Jest straszliwą niesprawiedliwością, że 75 proc. szczepionek przeciwko COVID-19 dostarczonych na całym świecie trafiło do zaledwie 10 państw - zaznacza
  •  W związku z pandemią ważą się losy samych igrzysk olimpijskich. Organizatorzy podkreślają, że mogą one zostać odwołane nawet tuż przed otwarciem, jeśli sytuacja będzie tego wymagała

Jak podaje "Rzeczpospolita", w rozmowach z z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim Ghebreyesus wskazywał, że do momentu zakończenia igrzysk olimpijskich w Tokio na całym świecie umrze z powodu COVID-19 ponad 100 tys. osób. Igrzyska olimpijskie rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia.

75 proc. szczepionek dotarło do 10 państw

Dyrektor generalny WHO przekonywał w Tokio, że każdy, kto sądzi, iż pandemia się skończyła, ponieważ w jego kraju liczba zakażeń jest pod kontrolą "żyje złudzeniami".

Jak podkreślał, jest "straszliwą niesprawiedliwością", że 75 proc. szczepionek przeciwko COVID-19 dostarczonych na całym świecie trafiło do zaledwie 10 państw.

Dyrektor generalny WHO wezwał rządy, aby dołączyły do starań o to, aby do połowy 2022 roku zaszczepić przeciw COVID-19 70 proc. osób w każdym kraju. Jak mówił, pandemia skończy się, gdy świat zdecyduje się ją zakończyć.

Igrzyska w pandemii. Czy w ogóle się odbędą?

Przypomnijmy, że w związku z pandemią ważą się losy samych igrzysk olimpijskich. Toshiro Muto, szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Tokio, nie wykluczył odwołania imprezy w ostatniej chwili - nawet tuż przed ich uroczystym otwarciem.

Jak informuje "Rzeczpospolita", Muto podczas wtorkowej konferencji prasowej nie ukrywał, że rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem w Japonii stawia organizatorów igrzysk w bardzo trudnej sytuacji.

Podkreślał, że bardzo uważnie przygląda się sytuacji epidemicznej i "w każdej chwili" jest gotów do podjęcia rozmów z organizatorami.

- Nie możemy przewidzieć, jak będzie się kształtować liczba zakażeń. Ustaliliśmy, że zależnie od liczby nowych infekcji ponownie zaczniemy pięciostronne rozmowy - powiedział Muto. Podkreślił, że decyzja może zapaść w ostatniej chwili - nawet tuż przed inauguracją.

Organizatorzy IO w Tokio od miesięcy mierzą się z krajową opinia publiczną, która domaga się odwołania imprezy. Coraz większa liczba Japończyków obawia się znacznego wzrostu zakażeń z powodu przyjazdu ekip z całego świata.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum