Zamość: szachiści na rzecz... trędowatych

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 10:30

Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu zachęca do udziału w charytatywnym turnieju "Szachiści dla Afryki

Raoul Follerau, misjonarz

Akcje wpierające mieszkańcow Afryki chorych na trąd odbywają się w ramach 57 Światowego Tygodnia Trędowatych, przypadającego na ostatni tydzień stycznia. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup ambulansów dla prowadzonych przez polskie misjonarki ośrodków w Angoli.

Organizatorem akcji w Zamościu jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego.

– Jesteśmy zaproszeni do tej akcji po raz pierwszy – mówi nam Andrzej Szumowski, dyrektor zamojskiego MDK. – Liczymy na nie mniej niż 1000 złotych – dodaje, chociaż podkreśla, że organizatorzy uznają akcję za sukces, jeśli za zebrane pieniądze uda się wyleczyć chociaż jednego chorego.

Poza turniejem szachowym, w ramach akcji charytatywnej odbędzie się również prelekcja na temat trądu, wystawa fotograficzna i loteria fantowa. W tym roku podobne akcje odbywają się w.in. w Warszawie i Lublinie.

Inicjatorem obchodów święta był wielki filozof, dziennikarz i misjonarz Raoul Follereau, który poświęcił całe swoje życie pomagając biednym.

Trąd to choroba zakaźna skóry i nerwów, wywołana przez prątek Mycobacterium leprae. Jest chorobą uleczalną. Nie leczona może prowadzić do utraty palców rąk, stóp, zniekształceń twarzy i ślepoty. Co roku trądem zaraża się ponad 250 tysięcy osób. 40 tysięcy nowych ofiar trądu to dzieci poniżej 15. roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum