Zamość: pierwsze pobrania narządów w szpitalu "papieskim"

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2010 11:57

"Zamość dla transplantacji" - to hasło konferencji w Zamościu, propagującej akcję społecznego poparcia dla idei przeszczepiania narządów.

Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji szpitala

W czasie spotkania 10 czerwca, prof.  Krzysztof Marczewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie hipertensjologii podkreślał, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia w zakresie transplantacji na Lubelszczyźnie, ale pierwszy krok został uczyniony.

– Byliśmy kilka dni temu świadkami pierwszego pobrania narządów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dawcą była 46-letnia kobieta. Zgodę na pobranie narządów wyraziła jej matka – poinformował prof. Marczewski. Jak podkreślił, to zasługa ciężkiej dwuletniej pracy Anny Gradziuk, koordynatora ds. transplantacji szpitala „papieskiego”.

Koordynator podsumowała program edukacyjny dla młodzieży „Transplantacja jestem na TAK” oraz dni transplantacji w parafiach.

– Ważnie jest włączenie się do dyskusji społecznej na temat przeszczepień narządów, m.in. poprzez zmianę mentalności i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tego problemu - mówiła Anna Gradziuk.

– Zrozumienie istoty dawstwa utrudnia fakt, że pobierany jest żywy narząd od osoby zmarłej, będącej w stanie śmierci mózgowej, a pobieranie narządu odbywa się przy tzw. bijącym sercu – dodała Gradziuk, podkreślając, iż bez społecznej akceptacji dla tej wyjątkowej, bezpiecznej, a czasami jedynej metody leczenia schyłkowej niewydolności narządów, około  2 tysięcy osób nie otrzyma w 2010 roku szansy na "nowe życie".

Obecnie tyle właśnie osób w Polsce czeka na przeszczepienie narządów. Statystycznie co 5 dni umiera jedna osoba z powodu braku narządu do przeszczepu. Niestety, większość szpitali nie zgłasza potencjalnych dawców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum