Zamość: i tu wykonują zabiegi rotablacji

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2013 15:38

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wdrożono nową metodę udrażniania tętnic wieńcowych z użyciem systemu rotablacji.

Rotablacja to metoda stosowana już w Polsce, jednak liczba ośrodków wykonujące tego typu zabiegi jest niewielka. Wymagają one nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też specjalistycznych kwalifikacji i doświadczenia przeprowadzających je lekarzy.

Przy stosowaniu tej metody należy użyć stenty pokrywane lekiem antyproliferacyjnym, które minimalizują ryzyko restenozy po zabiegach rotablacji. Do zabiegu rotablacji kwalifikowani są pacjenci, których naczynia wieńcowe są mocno uwapnione i zwłókniałe, co skutkuje brakiem możliwości poszerzenia z zastosowaniem balonów. Przy takich zmianach chorobowych niemożliwe jest rozprężenie balonów w tętnicy.

Szpital wyposażony został w specjalny system do przezskórnej aterektomii rotacyjnej, który złożony jest z konsoli sterująco-napędowej, specjalnego typu prowadników i borów diamentowych o różnej średnicy.

Po wprowadzeniu prowadnika do zwężonego naczynia, wprowadza się wiertło wirujące z prędkością od 160 000 -170 000 obr/min, które udrażnia naczynie w miejscu występowania blaszki miażdżycowej. Po zastosowaniu rotablacji i poszerzeniu zwężenia naczynia możliwa jest angioplastyka z wykorzystaniem stentu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum