×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zaledwie co 10. Polak wykonał test w kierunku HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 listopada 2015 10:05

Test w kierunku zakażenia HIV wykonał dotychczas co 10. Polak, tymczasem zakażenie tym wirusem może dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie - przypominają organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

Zaledwie co 10. Polak wykonał test w kierunku HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie - zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do punktu konsultacyjno-diagnostycznego. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się przygotowywać. Klient jest anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i wcześniej ustalonego hasła" - podkreśliła w informacji prasowej przesłanej PAP Izabela Pazdan, koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

Zgodnie z szacunkami Krajowego Centrum ds. AIDS około połowa z 30-35 tys. Polaków zakażonych HIV nie jest tego świadoma i może zakażać innych. Z badań wynika, że osoby, które nie znają swojego statusu serologicznego 3,5-krotnie częściej nieświadomie zakażają swoich partnerów niż ludzie, którzy wiedzą o swoim zakażeniu.

Kolejną konsekwencją rezygnacji z wykonywania testów jest fakt, że blisko połowa osób żyjących z wirusem dowiaduje się o tym dopiero po kilku latach, gdy zdążyło już u nich dojść do uszkodzenia układu odpornościowego i wystąpienia poważnych schorzeń.

- Coraz bardziej niepokoi duża liczba późno wykrytych zakażeń. Ludzie w różnym wieku trafiają do szpitali w ciężkim stanie, z trudno leczącymi się infekcjami i dopiero wówczas mają zlecany test w kierunku HIV - skomentowała dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, która aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

Jak oceniła Ankiersztejn-Bartczak, główną przyczyną tej sytuacji jest niski poziom wiedzy o wirusie w naszym społeczeństwie. - Żyjemy w przekonaniu, że kwestia HIV nas nie dotyczy. Tymczasem zakazić może się każdy. Wiek, płeć, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Dlatego warto zrobić test - przekonuje.

Jak przypomniała, rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie zakażenia HIV pozwala uniknąć znacznego osłabienia i wyniszczenia organizmu. Dzięki terapii, osoby zakażone HIV żyją obecnie tak samo długo, jak osoby niezakażone wirusem.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze