Zakopane: uczą się nowej metody diagnozowania raka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 18:23

Chirurdzy klatki piersiowej z różnych stron świata pielgrzymują do Zakopanego, by od dr. Marcina Zielińskiego uczyć się rewelacyjnej metody diagnozowania stopnia zaawansowania raka płuca.

Gazeta Wyborcza rozmawiała z Marcinem Zielińskim, dyrektorem Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem, w której ujawnia on niektóre szczegóły nowatorskiej metody zwanej TEMLA (od angielskiego Transcervical Extended Mediastinal Lymphadenectomy, czyli - przedszyjne, rozszerzone śródpiersiowe usunięcie węzłów chłonnych).

– Wykonujemy niewielkie nacięcie na szyi pacjenta i usuwamy przez nie węzły chłonne, by dowiedzieć się, czy chorujący na raka płuca ma przerzuty. To najczęstszy nowotwór złośliwy, który zbiera największe żniwo śmiertelne. 85 proc. chorych na raka płuca umiera. Zdecydowana większość przeżywa ledwie rok od wykrycia choroby - tłumaczy Marcin Zieliński.

Wyjaśnia również, że TEMLA stosuje siedmiu chirurgów z zakopiańskiego szpitala, a także jego uczniowie w Krakowie, Szczecinie i Rzeszowie.

Na świecie jego metodą posługuje się kilkunastu innych chirurgów, którzy także uczyli się w Zakopanem. W niedługim czasie metoda stanie się bardziej powszechna, bo napływają zaproszenia, by prezentować ją w różnych stronach świata, głównie w Europie i Ameryce.


Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum