Zakopane: tu SOR (chyba) zużywa najwięcej gipsu w kraju

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2016 19:40

W ferie SOR w zakopiańskim szpitalu zużywa 50 kilogramów gipsu dziennie. Pomocy i unieruchomienia złamań potrzebują pechowi narciarze.

W ferie SOR w zakopiańskim szpitalu zużywa 50 kilogramów gipsu dziennie. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Zakopiański SOR przyjął od 1 stycznia 2016 roku ponad dwa tysiące pacjentów. Codziennie zgłasza się od 80 do 100 osób.

Dwie trzecie z tych osób to narciarze, którzy zbytnio zaufali swoim umiejętnościom lub stali się ofiarami wypadków na stoku spowodowanych przez innych amatorów "białego szaleństwa". Jak mówi Gazecie Wyborczej kierujący SOR-em w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem Darwich Issa, najczęstsze obrażenia u takich pacjentów to skręcenia kolana, stłuczenia, złamania nóg, obojczyka, urazy barku, przedramion, kolan, głowy.

Dzisiaj samo unieruchomienia złamania jest dużo prostsze niż kiedyś. W gabinecie zabiegowym nie trzeba już samemu wyrabiać gipsu. Pacjentowi zakłada się specjalną opaskę, uprzednio zamoczoną w wodzie.

Na jedno unieruchomienie zużywa się 2-3 opaski, czyli około pół kilograma gipsu. Biorąc pod uwagę liczbę pacjentów, którzy wymagają takiej pomocy, w szpitalu wyliczają, że dzienne zużycie gipsu to ok. 50 kilogramów.

Narciarze trafiają na SOR wraz z innymi przypadkami, dlatego w sezonie są godziny, gdy oczekiwanie na pomoc w mniej pilnych stanach może się wydłużać. Zespół oddziału ratunkowego przeznacza na pacjenta średnio pół godziny.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum