×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zakopane: mają stację odbioru transmisji diagnostycznego EKG

Autor: KR/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 07 lutego 2012 14:01

W Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem została zainstalowana, czwarta w województwie, stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG.

Zakopane: mają stację odbioru transmisji diagnostycznego EKG
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wcześniej System LIFENET, który daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta, został wdrożony w Chrzanowie, Krakowie i Nowym Targu.

System umożliwia zespołowi pogotowia ratunkowego wykonanie EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu podłączonego do defibrylatora przesyłanie jego zapisu do szpitala, właśnie do Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej, kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na angioplastykę.

Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. Z kolei ośrodek specjalistyczny, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiej się przygotować na jego przyjęcie.

Jak podkreśla Ali Issa Darwich, ordynator Powiatowego Szpitala w Zakopanem, pracujący w systemie LIFENET ratownicy i lekarze często mają specjalne, przekazane przez kardiologów leki, które zazwyczaj są podawane dopiero tuż przed zabiegiem.

- Podanie ich wcześniej (już w domu pacjenta) na specjalne polecenie lekarza kardiologa, po obejrzeniu przekazu telemedycznego, znacznie zwiększa szanse na sukces zabiegu angioplastycznego - wskazuje ordynator.

System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już w prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 70 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum