Zakopane: dzień otwarty TOPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2010 11:57

O sposobach działania ratowników podczas górskich akcji można dowiedzieć się w sobotę (7 sierpnia) w Zakopanem podczas dnia otwartego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

 Będzie można m.in. zwiedzić siedzibę TOPR oraz bazę śmigłowca Sokół przy zakopiańskim szpitalu.

– Największym zainteresowaniem wśród odwiedzających, jak co roku, cieszy się śmigłowiec, do którego tylko dzisiaj każdy może wejść i poczuć się jak pilot – powiedział PAP ratownik TOPR, Łukasz Wiercioch.

W centrali TOPR przy ul. Piłsudskiego, ratownicy przygotowali ekspozycję poświęconą działalności ratowników górskich. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wygląda ratownictwo wysokogórskie, lawinowe, zimowe czy jaskiniowe oraz magazyny wyprawowe. Chętni będą mogli założyć uprząż ratowniczą i pod okiem ratownika wspiąć się na ściankę wspinaczkową.

Ratownicy opowiedzą zwiedzającym o ponad 100-letniej historii górskiego pogotowia. Poinstruują też turystów, jak odpowiednio przygotować się do górskiej wyprawy oraz jak bezpiecznie wędrować po Tatrach. Jeżeli pogoda pozwoli, ratownicy zaprezentują desant ze śmigłowca Sokół.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1909 roku. Pomysłodawcami utworzenia TOPR byli taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz kompozytor Mieczysław Karłowicz. 29 października 1909 r. statut pogotowia został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie i dzień ten został przyjęty jako oficjalna data powstania TOPR.

Dzisiejszy TOPR to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza, w której działa ponad 140 zawodowych ratowników górskich, wspieranych przez dobrze wyszkolonych ochotników
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum