Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 14-04-2017 19:50

Zainteresowanie "kobiecą" profilaktyką zbyt małe. Dlaczego?

W ubiegłym roku bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego na Pomorzu zdecydowała się mniej niż co czwarta kobieta spełniająca kryteria, w przypadku cytologii - co piętnasta.

U części kobiet niechęć do wykonania badań profilaktycznych może wynikać z obawy przed diagnozą. Fot. archiwum

W ubiegłym roku w ramach programu profilaktycznego wykonano na Pomorzu 69 387 bezpłatnych mammografii. Podczas gdy kryteria spełniało 310 055 kobiet (czyli miały 50-69 lat).

Jeszcze gorsza jest zgłaszalność  przypadku profilaktyki raka szyjki macicy. W ubiegłym roku na Pomorzu wykonano 37,5 tys. cytologii. A uprawnionych było 588 448 pań (program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat) - podaje, opierając się na danych NFZ, Gazeta Wyborcza.

Jak mówi dziennikowi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ, na stronie internetowej NFZ publikowany jest  kalendarz miejsc i terminów badań wykonywanych w mammobusach. Lokalne media również zamieszczają informacje o możliwości korzystania z takich badań. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na frekwencję, która przez lata utrzymuje się na podobnym poziomie.

Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA uważa, że u części kobiet niechęć do wykonania badań profilaktycznych może wynikać z obawy przed diagnozą. - Lęk przed potencjalną chorobą jest tak duży, że kobiety nie chcą kontrolować stanu swojego zdrowia, nie chcą wiedzieć.

Projekt regulacji opracowany w Ministerstwie Zdrowia przed laty (w 2010 r.), która miała wprowadzić obowiązkowe badania mammograficzne i cytologiczne dla kobiet pracujących, wzbudził sprzeciw wielu środowisk. Pomysł upadł.

"Tu chodzi o równe traktowanie kobiet w sprawach dotyczących godności i intymności i o szantażowanie utratą pracy. Mężczyźni też chorują na raki np. prostaty, ale nikt nie chce ich przymuszać do żadnych badań. To są badania intymne, inwazyjne i nikogo do żadnego badania nie wolno zmuszać" - brzmiał jeden z licznych komentarzy pod tekstem nt. obowiązkowych badań jaki publikowaliśmy przed laty w portalu rynekzdrowia.pl

Liczba zachorowań na raka szyjki macicy w ciągu ostatnich trzech dekad spadła w Polsce o około 30 proc., wciąż jednak jest o ok. 15 proc. wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej.

Więcej: trojmiasto.wyborcza.pl