Zagrypieni do domu, nie do szpitala

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2009 09:16

Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie zmieni prawdopodobnie reguły postępowania z chorymi na nową grypę. Hospitalizowani będą tylko ci najbardziej chorzy.

Informację potwierdzają naukowcy i główny inspektor sanitarny - podaje Rzeczpospolita.

 - Nowe wytyczne zostaną rozesłane do szpitali i przychodni prawdopodobnie w poniedziałek (3 sierpnia), będziemy je też ogłaszać na stronach internetowych. Zalecenia rzeczywiście zostaną złagodzone - mówi Andrzej Wojtyła, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Propozycja zmiany wyszła od konsultantów krajowych w dziedzinach: chorób zakaźnych i epidemiologii.

- Choroba nie ma gwałtownego przebiegu, a hospitalizacja każdego pacjenta, który ma grypę A/H1N1 rodzi ogromne koszty. Naszym zdaniem wystarczy, jeśli chory zostanie w domu pod opieką lekarza rodzinnego. Opieką powinna też zostać objęta jego rodzina. Ale zatrzymywanie w szpitalu nie ma sensu - mówi prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.  

Od kilku tygodni podobne zasady obowiązują w innych krajach.

- Chorych jest tam tylu, że nie ma potrzeby wszystkich trzymać w szpitalu. Tak jest zawsze, gdy epidemia wchodzi w kolejną fazę: lżej chorzy zostają w domu, wymagający pomocy trafiają do szpitala. Najwyższy czas, żeby i u nas podjąć taką decyzję, bo gdy dojdzie epidemia grypy sezonowej, szpitale zostaną zablokowane przez ludzi, którzy tam nie muszą być - mówi dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków.

- Wciąż nie mamy w Polsce epidemii, wirus w naszym społeczeństwie nie krąży. To pokazuje, jak skutecznie do tej pory działaliśmy. Będziemy łagodzić wytyczne ze względu na przebieg choroby, a nie na jej powszechność - mówi Wojtyła.

Zmienia się też zasady diagnozowania nowej grypy. Teraz próbki są wysyłane do specjalistycznych laboratoriów, gdzie przebadanie jednej kosztuje 350 zł, dlatego lekarze najpierw będą korzystać z testów paskowych, które kosztują kilkanaście złotych, a dopiero gdy okaże się, ze pacjent ma grypę typu A, będą wysyłać próbki do specjalistycznego laboratorium.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum