Zaczerwienienie spojówek może być jednym z objawów zakażania koronawirusem

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 09:37

- Powstały już bardzo poważne prace naukowe publikowane w prestiżowych periodykach opisujące okulistyczny aspekt infekcji koronawirusem SARS-Cov-2 - zaznacza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

- Autorzy tych publikacji podkreślają wagę objawów ocznych oraz narządu wzroku jako wrót zakażenia koronawirusem. Z jednej strony wiemy, że ten patogen może powodować zapalenie spojówek (maskowane dość często przez alergie), co jednak dotyczy tylko ok. 1 proc. pacjentów - mówi specjalista.

I dodaje: - Z drugiej strony pamiętajmy, że takie symptomy, jak pieczenie oczu, zaczerwienie spojówek lub poczucie obecności w oku ciała obcego, mogą zwiastować nie tylko alergię, ale również groźną infekcję koronawirusem. Ponadto te objawy są poważnym ostrzeżeniem, aby nie dotkać spojówek i powiek, szczególnie, jeśli nie mamy dokładnie wymytych rąk.

- Jeśli rozmawiamy z kimś w bliskiej odległości, wówczas drogą kropelkową możemy być zakażeni koronawirusem m.in. poprzez spojówki osiadające na tzw. filmie łzowym. Kiedy natomiast pojawia się zaczerwienie spojówek i charakterystyczne przekrwienie, potocznie określane jako „czerwone oko”, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty, ponieważ takie właśnie objawy mogą świadczyć m.in. o zakażeniu koronawirusem - zwraca uwagę prof. Robert Rejdak.

Wskazuje ponadto, że soczewki kontaktowe - niewłaściwie i zbyt długo noszone - stwarzają ryzyko zapalenia rogówki.

- Dlatego przed snem, a wcześniej już po powrocie z pracy, należy zdejmować szkła kontaktowe. Natomiast kiedy je nosimy, unikajmy sytuacji, w których ktoś mówi do nas przez dłuższy czas z bliskiej odległości, ponieważ na powierzchni soczewki kontaktowej, drogą kropelkową, osiada emulsja. Także w ten sposób do naszego organizmu mogą dostać się wirusy, w tym koronawirus SARS-Cov-2. Warto dodać, że stosowania soczewek kontaktowych nie zaleca Amerykańska Akademia Okulistyki - podsumowuje prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum