Zachodniopomorskie: więcej zakażonych HIV i chorych na AIDS

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 16 października 2011 10:31

Ponad 40 nowych przypadków HIV i 24 AIDS wykryto od początku roku w województwie zachodniopomorskim.

Zachodniopomorskie: więcej zakażonych HIV i chorych na AIDS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liczba wykrytych od początku b.r. nowych przypadków zakażenia HIV i chorych na AIDS jest wyższa, niż w ciągu całego 2010 r. - informuje Gazeta.pl.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego uznaje te dane za niepokojące, jednak przypomina, że wiedza o zagrożeniu zakażeniem drogą kontaktów seksualnych jest coraz większa. Co za tym idzie więcej ludzi decyduje się na badania.

Potwiedzają tą tezę dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Dotychczas badało się tam rocznie średnio do tysiąca osób. Tymczasem tylko w pierwszym półroczu tego roku skontrolowało się blisko 700.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przewidują, że w 2011 roku po raz pierwszy liczba Polaków zakażonych w całym kraju wirusem HIV może przekroczyć 1000.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że od 1985 roku, czyli od początku wybuchu epidemii HIV w naszym kraju, zarejestrowano ponad 14 tys. zakażeń. Ale wszystkich osób z wirusem HIV jest znacznie więcej. Eksperci oceniają, że zakażonych może być 25-35 tys. Polaków.

Większość z nich o tym nie wie, bo nie poddało się badaniom na obecność tego zarazka we krwi i nie ma jeszcze żadnych objawów AIDS.

Według prof. Andrzeja Gładysza z Akademii Medycznej we Wrocławiu, Polacy nie badają się w kierunku wirusa, nawet jeśli zdarzył im się ryzykowny kontakt seksualny. Jego zdaniem, efekt jest taki, że stopniowo zwiększa się tempo w jakim wykrywa się w naszym kraju zakażenia wirusem HIV.

O ile w 2010 r. tylko w dwóch punktach prowadzonych w Warszawie przez Fundację Edukacji Społecznej wykryto w ciągu całego roku 37 zakażeń, to w tym roku - do połowy września - już 50.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przestrzega, że zmienia się populacja osób zakażonych. O ile przed ponad 25 laty, gdy wykryto pierwsze przypadki AIDS w Polsce, zakażali się głównie narkomani używający narkotyków dożylnych, to dziś wirus HIV rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakty seksualne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze