Zachodniopomorskie: umowa na dofinansowanie zakupu 8 nowych karetek podpisana, trafią do...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 września 2019 15:45

Umowy o dofinansowanie zakupu ośmiu nowych karetek w ramach "Programu wymiany ambulansów" podpisano we wtorek (3 września) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Nowe pojazdy mają trafić do zespołów ratowniczych m.in. w Barlinku, Darłowie i Świnoujściu.

Zachodniopomorskie: umowa na dofinansowanie zakupu 8 nowych karetek podpisana, trafią do...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wszystkie wnioski z województwa zachodniopomorskiego, które do nas trafiły, zostały rozpatrzone pozytywnie - powiedział we wtorek (3 września) podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak dodał, wytypowane zostały wszystkie ambulanse funkcjonujące w systemie ratownictwa medycznego, które mają sześć lub więcej lat.

- To standard, który funkcjonuje też w innych krajach, standard, który mówi, że ambulans - pojazd, który jest bardzo intensywnie eksploatowany - powinien być w bardzo dobrym stanie technicznym i stąd też środki na to, żeby takie nowe karetki zakupić - mówił Cieszyński.

Nowe karetki mają trafić do Barlinka, Chociwla, Darłowa, Polanowa, Trzebiatowa, Świdwina, Świnoujścia i Wałcza. Jak wskazał wiceminister, chodziło o to, aby "pokryć równomiernie nie tylko całe województwo zachodniopomorskie, ale też całą Polskę".

Siedem karetek trafi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, jedna - do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Polanowie. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na każdą karetkę w ramach "Programu wymiany ambulansów" 400 tys. zł.

Jak powiedział dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka, koszt jednej karetki z wyposażeniem to ok. 600-630 tys. zł.

- Każdego roku, żeby utrzymać (karetki) w dobrym stanie i w gotowości, kupujemy od 10 do 15 ambulansów - to minimum, które musimy mieć - wskazał.

Zaznaczył, że dofinansowanie pozwoli zaoszczędzić środki własne pogotowia.

Do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju w ramach programu ma trafić 200 nowoczesnych karetek. Po zakończeniu wymiany średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie ma spaść o 30 miesięcy. Budżet programu w 2019 r. to ok. 80 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum