Zachodniopomorskie: eWUŚ wskazał 170 tys. nieubezpieczonych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 16:01

Koniec płacenia lekarzom rodzinnym "od głowy" - za wszystkich pacjentów, których zgłosili. Dzięki systemowi eWUŚ Narodowy Fundusz Zdrowia zobaczył, że prawie 10 proc. mieszkańców Zachodniopomorskiego nie ma ubezpieczenia. Od stycznia nie będzie za nich płacił.

Zachodniopomorskie: eWUŚ wskazał 170 tys. nieubezpieczonych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców ruszyła w tym roku. I już po dwóch, trzech miesiącach okazało się, że co dziesiąty mieszkaniec województwa w systemie "pokazuje się na czerwono", czyli nie ma ubezpieczenia. Mimo to figurują na liście pacjentów objętych podstawową opieką zdrowotną i NFZ płaci za nich lekarzom rodzinnym tzw. stawkę kapitacyjną. W zachodniopomorskim wynosi ona średnio ok. 130 zł rocznie.

W wielkim uproszczeniu oznacza to, że zachodniopomorski NFZ ponad 20 mln zł wydaje na martwe dusze, np. na osoby, które wyjechały do pracy za granicę, a deklaracje złożone przed laty w osiedlowej przychodni nadal funkcjonują w systemie. W grupie "czerwonych" są też ci, za których pracodawca nie odprowadza składek lub robi to nieregularnie.

Od stycznia 2014 r. już tak nie będzie. Stawka kapitacyjna będzie wypłacana tylko za "zielonych" pacjentów. Ale - jak podkreśla NFZ - "zaoszczędzone" pieniądze zostają w systemie podstawowej opieki zdrowotnej. Będą przeznaczone na konkretne świadczenia wykonywane przez lekarzy rodzinnych, pielęgniarki, położne. 

W Zachodniopomorskiem (1,7 mln mieszkańców) odsetek nieubezpieczonych (9,6 proc.) jest jednym z najwyższych w Polsce. Gorzej jest tylko w województwie opolskim (9,9 proc.). Na Mazowszu, w Wielkopolsce i Łódzkiem "czerwonych" jest ok. 6 proc. Średnia krajowa to 7,2 proc. Na świadczenia POZ Zachodniopomorski NFZ przeznaczył w tym roku prawie 340 mln zł. Na 2014 r. kwota jest identyczna. 

Więcej: gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze