Zachodniopomorskie: Eurocopter dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 13:45

Drugi Eurocopter rozpoczął pracę w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Nowoczesny Eurocopter w barwach LPR.

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Goleniowie (Zachodniopomorskie) ma od wtorku (22 grudnia) jeden z najnowocześniejszych śmigłowców ratowniczych w Europie. Dyżur w regionie rozpoczął Eurocopter – druga tego typu maszyna w Polsce.

Pierwszy z 23 zamówionych przez ministra zdrowia dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowców od początku grudnia lata w krakowskiej bazie LPR. Wszystkie, zgodnie z kontraktem, mają być dostarczone do Polski do końca przyszłego roku. Nowe śmigłowce mają być w służbie przez ponad 20 lat.

– Program wymiany floty w LPR zapoczątkowało podpisanie w 2008 roku umowy z koncernem Eurocopter. Eksperci Pogotowia od tego momentu odbyli 1500 godzin konsultacji dotyczących koncepcji nowego śmigłowca, jego projektu oraz produkcji – powiedział dyrektor LPR Robert Gałązkowski.

Zakup jednej maszyny to kwota ponad 22 mln zł. Wartość całego kontraktu, na dostawę 23 śmigłowców i symulatora lotów, opiewała na ponad 500 mln zł.

– Ten projekt to nie tylko 23 nowe śmigłowce, ale i szkolenie pilotów oraz personelu medycznego, szkolenia mechaników, to inwestycje w modernizację jednych i budowę innych baz – podkreślił Gałązkowski.

Szczecińscy piloci LPR uzyskali w Niemczech uprawnienia do pilotowania eurocoptera. Wspólnie z ratownikami i lekarzami przeszli też cykl szkoleń doskonalących na nowej maszynie.

Od początku roku szczeciński zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego wykonał 685 lotów. Niemal 90 proc. z nich stanowiły loty do nagłych zdarzeń.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi w całym kraju 17 baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego i jedną bazę samolotową, z których w ciągu roku wykonywanych jest średnio od 6 do 6,3 tys. misji. Podstawowym zadaniem zespołów śmigłowcowych są loty do wypadków i nagłych zachorowań, także przeloty transportowe z chorymi między szpitalami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum