Zabrze: w szpitalu doradzą bezpłatnie na temat zdrowej diety

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 09:10

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu wystartował Dietetyczny Punkt Konsultacyjny. Szpitalny dietetyk pomoże prawidłowo obliczyć wskaźnik masy ciała, ustali dietę, podpowie czy konieczna jest dalsza diagnostyka. Bezpłatne porady dostępne są nie tylko dla pacjentów szpitala, ale i wszystkich mieszkańców regionu.

Podczas pierwszej wizyty pacjenta w Dietetycznym Punkcie Konsultacyjnym dietetyk przeprowadza wywiad zdrowotny i dietetyczny z pacjentem.

- Pytam o zwyczaje żywieniowe, styl życia, historię chorób. Po spotkaniu pacjent dostaje ode mnie szczegółowe zalecenia żywnościowe. Wie, jaka jest jego dzienna racja pokarmowa, potrafi liczyć kalorie, liczyć indeks masy ciała. Na kolejnych spotkaniach omawiamy postępy we wprowadzaniu diety, pacjent jest pod moją stałą kontrolą - mówi Joanna Jurkiewicz, dietetyk Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Specjaliści przypominają, że nadwaga i otyłość wiążą się z ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, zwyrodnienia stawów, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Stwierdzono, że osoby otyłe często cierpią na zaburzenia lękowe i depresyjne.

- Walka z otyłością to walka o zdrowie, a nawet życie. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej oznacza obniżenie ryzyka zgonu o 20 proc. - mówi Ewelina Kocur, koordynator zespołu ds. promocji zdrowia w Szpitalu Miejskim w Zabrzu.

Co ważne, dieta nie musi oznaczać głodówki.

- Naszym pacjentom często dieta kojarzy się tylko z wyrzeczeniami, dlatego dość szybko rezygnują z walki z dodatkowymi kilogramami. Chcemy poprzez profesjonalne porady dietetyczne nauczyć ich, jak jeść, żeby schudnąć. Dieta nie powinna wiązać się z niejedzeniem, ale z pięcioma posiłkami dziennie, o tych samych godzinach przy zachowaniu zasady spożycia ostatniego posiłku na 3-4 godz. przed snem - przypomina Joanna Jurkiewicz.

Z porad Dietetycznego Punktu Konsultacyjnego mogą skorzystać nie tylko pacjenci Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

- Zapraszamy mieszkańców Zabrza i okolicznych miast, którzy chcą zadbać o własne zdrowie i formę. Często zdarza się, że lekarz zaleca redukcję masy ciała przed planowanym zabiegiem, ponieważ otyłość zwiększa ryzyko powikłań. Nasz program będzie w tym pomocny - podkreśla Ewelina Kocur.

Dietetyczny Punkt Konsultacyjny działa przy Przychodni Wielospecjalistycznej Szpitala Miejskiego w Zabrzu przy ul. Zamkowej 4. w każdy poniedziałek i środę. Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 14:30 pod numerem telefonu 885 444 351 lub osobiście w przychodni.

Bezpłatne konsultacje w zabrzańskim Szpitalu Miejskim udzielane są w ramach projektu „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach realizacji zadania 3 projektu KIK-34 Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum