Zabrze: u 50-letniego chorego na COVID-19 konieczna była transplantacja płuc

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2020 09:10

Transplantacja płuc uratowała życie pacjentowi z koronawirusem. Nie jest seniorem, ma 50 lat, i nie chorował, ale Sars-CoV-2 zaatakował jego płuca i zniszczył w takim stopniu, że jedynym wyjściem był przeszczep. To pierwszy w Polsce pacjent, któremu po zachorowaniu na COVID-19 transplantacja uratowała życie.

Zabrze: u 50-letniego chorego na COVID-19 konieczna była transplantacja płuc
To pierwszy w Polsce pacjent, któremu po zachorowaniu na COVID-19 transplantacja uratowała życie. Fot. Shutterstock

Transplantację przeprowadzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pacjent z każdym dniem czuje się coraz lepiej, ale jeszcze trzy tygodnie temu było bardzo źle. Na prześwietleniu tam, gdzie zazwyczaj są płuca, widniała biała plama. Jego płuca nie funkcjonowały w ogóle. Ich pracę zastąpiło ECMO - relacjonuje TVN24.

Urządzenie 50-latkowi podłączyli już lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, skąd w krytycznym stanie trafił do Zabrza. Jak mówi dr Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, transplantacja się udała, a chory powoli wraca do zdrowia.

Zdaniem Marcina Jędrychowskiego, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przypadek tego pacjenta pokazuje, że wszyscy musimy bardzo uważać, bo nawet młodym, zdrowym osobom ta choroba może uszkadza płuca w sposób nieodwracalny i czasami dramatyczny. Dziesięciu zakażonych przejdzie go lekko, a jedenasty może kontakt z koronawirusem przypłacić życiem.

www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum