Zabrze: światowa technologia także w Polsce

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 15:30

We wtorek (29 grudnia) w siedzibie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala podsumował 2009 rok.

Oto jest Heart Ware...

Do najważniejszych wydarzeń mijającego roku profesor Zembala zaliczył małoinwazyjną, całkowicie endoskopową, hybrydową ablację opornego na leczenie migotania przedsionków oraz pierwsze zastosowanie w Polsce implantowanej, długoterminowej pompy wirowej wspomagania serca – Heart Ware, zakupionej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego Polskie Sztuczne Serce. Jego koordynatorem jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi.

Pierwszy zabieg wszczepienia implantowanej, długoterminowej pompy wirowej wspomagania serca trzeciej generacji, jaką jest Heart Ware wykonano 19 grudnia w Instytucie Kardiologii w Warszawie, drugą przeprowadzono 21 grudnia w Śląskim Centrum Chorób Serca, korzystając z doświadczenia prof. Wiesenthalera, doświadczonego kardiochirurga z Austrii, pod którego kierunkiem oba zespoły – zabrzański i warszawski odbywały w ekspresowym tempie szkolenie.

Pompa, wszczepiana do klatki piersiowej, bezpośrednio w sąsiedztwo serca waży zaledwie 140 gram. Może wspomagać lewą komorę serca chorego przez okres od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Dzięki nowoczesnej konstrukcji wirnika pompy, wykonanego z tytanu, pokrytego azotkiem tytanu i zawieszonego w polu magnetycznym (bez udziału łożysk mechanicznych) pompa zapewnia przepływ krwi, dla wspomaganego serca do 10 l na minutę ze zminimalizowanym ryzykiem wykrzepiania krwi wewnątrz pompy.

Wszczepiona do ciała pacjenta pompa łączy się za pomocą cienkiego przewodu z zewnętrznym kontrolerem oraz źródłem zasilania, które waża w sumie 1,2 kg i umieszczone są w podręcznej torbie.. Umożliwia to pacjentowi na opuszczenie szpitala i funkcjonowanie normalnie w domu. Dzięki takiemu nowoczesnemu wspomaganiu pracy serca chory może aktywnie funkcjonować, pracować i cieszyć się życiem.

Do tej pory na świecie wszczepiono pacjentom około
• 200 takich urządzeń i w ten sposób polska dołączyła do nielicznego grona ośrodków na świecie, gdzie wykonuje się tego typu zabiegi.

W 2010 roku zaplanowano zakup kolejnych 8 urządzeń Heart Ware przeznaczonych dla ośrodków referencyjnych w kraju:
• Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
• II Kliniki Kardiochirurgii – Instytut Kardiologii w Warszawie,
• Kliniki Kardiochirurgii Gdański Uniwersytet Medyczny.

Odpowiadając na potrzeby chorych i współczesnej medycyny dokonano wydzielenia kwoty 2,6 mln zł ze środków przeznaczonych na rozwój polskiego sztucznego serca i zakupiono 4 sztuki najnowocześniejszych urządzeń produkcji amerykańskiej do mechanicznego wspomagania krążenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum