Zabrze: po raz pierwszy w Polsce wszczepili sztuczne serce

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2018 09:09

Pierwsze w Polsce wszczepienie sztucznego serca (TAH) przeprowadzili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja polegała na wycięciu narządu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego serca, które pracuje u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W zabrzańskim SCCS 33 lata temu prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce, zakończony powodzeniem przeszczep serca. Dziś w tym samym miejscu kardiochirurdzy znów napisali historię wydarzeniem, o którym prof. Religa marzył - przypomina Dziennik Łódzki.

Zabrzańscy kardiochirurdzy 4 lipca przeprowadzili pierwszą w kraju implantację sztucznego serca u 66-letniego pacjenta, która zakończyła się sukcesem. Poinformował o niej na Facebooku dr Michał Zembala.

Lekarze w całości wycięli pacjentowi serce, a w jego miejsce wszczepili sztuczne, od którego pacjent jest całkowicie zależny. TAH stanowi zamiennik całego serca. Jak informuje dr Zembala, nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób urządzenie wszczepione pacjentowi będzie refundowane. Trzeba przekonać się jak będzie się w naszych warunkach sprawdzało zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym.

Tylko w zabrzańskim ośrodku na przeszczep serca w kolejce czeka ponad 200 pacjentów. W tym roku w SCCS wykonano już 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum