Zabrze: pacjenci z wszczepionymi pompami wirowymi wypisani do domów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2010 18:50

Dwaj pacjenci, którym specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS) wszczepili pompy wirowe Heartware, święta spędzą z bliskimi.

W 102. dniu po operacji, zostali wypisani do domów. Tam też będą mogli czekać na transplantację.

Operację wszczepienia nowoczesnych amerykańskich urządzeń wspomagania niewydolnego serca specjaliści z Zabrza przeprowadzili w grudniu ub.r. Po opuszczeniu szpitala pacjenci zostali skierowani na czterotygodniową rehabilitację do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Właśnie z niej wrócili.

Jak mówią specjaliści, wszczepione im urządzenia są swoistym pomostem do transplantacji. Pacjenci ci trafili do ŚCCS z ciężką niewydolnością serca. Zostali zakwalifikowani do przeszczepu, ale z uwagi na małą liczbę dawców narządów nie doczekaliby transplantacji.

Pompa Heartware ma wielkość baterii R20 jest w pełni wszczepialna do klatki piersiowej, z której wychodzi tylko kabel łączący ją z ważącym ok. 1,4 kilograma urządzeniem zasilającym i sterującym. Pompa ma wydajność od 6-10 litrów krwi na minutę, więc może całkowicie przejąć funkcję komory serca.

Program mechanicznego wspomagania krążenia jest w Polsce rozwinięty dzięki prof. Zbigniewowi Relidze. Specjaliści z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrzu (FRK) opracowali system POLCAS, składający się z wszczepianych w klatkę piersiową poliuretanowych komór oraz zewnętrznej jednostki napędu pneumatycznego, w postaci ok. metrowej wysokości szafki na kółkach. Taka budowa skutkuje m.in. tym, że osoby wspomagane przez ten system nie mogą opuszczać szpitala.

Aby przyspieszyć dostęp polskich pacjentów i specjalistów do najnowocześniejszych na świecie rozwiązań mechanicznego wspomagania, zapadła decyzja o zakupie czterech pomp wirowych Heartware dla ŚCCS i Instytutu Kardiologii w Warszawie. Środki na te urządzenia (każde z nich kosztuje 350 tys. zł) przekazało Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego Polskie Sztuczne Serce, którego koordynatorem jest FRK.

Pompa Heartware może wspomagać lewą komorę serca chorego od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Ciekawostką jest wykonany z tytanu wirnik pompy, który jest zawieszony w polu magnetycznym bez udziału łożysk mechanicznych. Zestaw umożliwia pacjentowi zasilanie i ładowanie zewnętrznych baterii pompy z sieci i z gniazdka zapalniczki samochodowej. Dotychczas wszczepiono na całym świecie nieco ponad 200 takich pomp, a najdłużej prowadzone wspomaganie trwa ponad trzy lata.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum