×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zabrze: oddział urologiczny w szpitalu klinicznym po modernizacji za 8 mln zł

Autor: KG/Rynek Zdrowia01 kwietnia 2019 17:25Aktualizacja: 01 kwietnia 2019 17:26

Ponad 8 mln zł kosztowała gruntowna modernizacja oddziału urologicznego w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

Zabrze: oddział urologiczny w szpitalu klinicznym po modernizacji za 8 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje szpital, trwająca przez półtora roku przebudowa oddziału obejmowała m. in. wydzielenie sali pooperacyjnej oraz izolatki, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych. W ramach modernizacji stworzono dyżurkę pielęgniarską z punktem zabiegowym oraz dyżurkę lekarzy. Poszerzono przejścia do pokojów chorych, każda sala pacjentów ma teraz własną toaletę. Powstała kuchnia oddziałowa.

- Modernizacja oddziału pozwoli na zapewnienie pomocy pacjentom zgodnie z ich oczekiwaniami, jak i rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Skorzystają też nasi pracownicy, poprawią się warunki ich codziennej pracy, w terapii pacjentów będą korzystać z nowoczesnych urządzeń medycznych - podkreśla dyrektor Dariusz Budziński.

Ze środków projektu zakupiono m. in. nowoczesny ultrasonograf, który posłuży do zabiegów biopsji prostaty w poszukiwaniu raka tego narządu i obrazowania całego układu moczowego. Zestaw do cystoskopii będzie wykorzystywany do obrazowania wnętrza pęcherza moczowego przy podejrzeniach raka pęcherza moczowego. Zakupiono również zestaw do urodynamiki, przydatny w ocenie zaburzeń  funkcjonowania układu moczowego. 

W ramach inwestycji szpital kupił również nowoczesny sprzęt, który będzie wykorzystywany na bloku operacyjnym. To m. in. wysokiej klasy laparoskop, umożliwiający przeprowadzenie małoinwazyjnych operacji nowotworów miedniczki i moczowodu. Ultrasonograf z możliwością obrazowania śródoperacyjnego będzie wykorzystywany np. w operacjach usuwania raki nerki. Ze środków projektu kupiono również nowoczesne stoły operacyjne, które pozwalają na bezpieczne ułożenie chorego podczas długich zabiegów operacyjnych.

Dzięki projektowi doposażono także Zakład Patomorfologii w sprzęt do obróbki i przechowywania materiału histopatologicznego.

Uroczystość otwarcia przebudowanego oddziału w poniedziałek (1 kwietnia) była połączona z obchodami 35-lecia powstania w Zabrzu Kliniki Urologii. W spotkaniu wzięli udział pracownicy szpitalu, władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, samorządowcy oraz przedstawiciele śląskiego środowiska lekarskiego.

Całkowita wartość projektu ''Przebudowa i nowoczesne wyposażenie Oddziału Urologicznego SPSK nr 1 im. Prof. S. Szyszko SUM szansą na skuteczną walkę z nowotworami układu moczowo-płciowego'' to 8 217 213,05 zł. Wysokość dofinansowania ze strony Ministerstwa Zdrowia i  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosła  6 908 483,33 zł. Wkład własny szpitala w realizację projektu wyniósł 1 308 729,72 zł.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum