Zabrze: oddział urologiczny w szpitalu klinicznym po modernizacji za 8 mln zł

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 17:25

Ponad 8 mln zł kosztowała gruntowna modernizacja oddziału urologicznego w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

W ramach modernizacji poszerzono przejścia do pokojów chorych, każda sala pacjentów ma teraz własną toaletę. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje szpital, trwająca przez półtora roku przebudowa oddziału obejmowała m. in. wydzielenie sali pooperacyjnej oraz izolatki, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych. W ramach modernizacji stworzono dyżurkę pielęgniarską z punktem zabiegowym oraz dyżurkę lekarzy. Poszerzono przejścia do pokojów chorych, każda sala pacjentów ma teraz własną toaletę. Powstała kuchnia oddziałowa.

- Modernizacja oddziału pozwoli na zapewnienie pomocy pacjentom zgodnie z ich oczekiwaniami, jak i rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Skorzystają też nasi pracownicy, poprawią się warunki ich codziennej pracy, w terapii pacjentów będą korzystać z nowoczesnych urządzeń medycznych - podkreśla dyrektor Dariusz Budziński.

Ze środków projektu zakupiono m. in. nowoczesny ultrasonograf, który posłuży do zabiegów biopsji prostaty w poszukiwaniu raka tego narządu i obrazowania całego układu moczowego. Zestaw do cystoskopii będzie wykorzystywany do obrazowania wnętrza pęcherza moczowego przy podejrzeniach raka pęcherza moczowego. Zakupiono również zestaw do urodynamiki, przydatny w ocenie zaburzeń  funkcjonowania układu moczowego. 

W ramach inwestycji szpital kupił również nowoczesny sprzęt, który będzie wykorzystywany na bloku operacyjnym. To m. in. wysokiej klasy laparoskop, umożliwiający przeprowadzenie małoinwazyjnych operacji nowotworów miedniczki i moczowodu. Ultrasonograf z możliwością obrazowania śródoperacyjnego będzie wykorzystywany np. w operacjach usuwania raki nerki. Ze środków projektu kupiono również nowoczesne stoły operacyjne, które pozwalają na bezpieczne ułożenie chorego podczas długich zabiegów operacyjnych.

Dzięki projektowi doposażono także Zakład Patomorfologii w sprzęt do obróbki i przechowywania materiału histopatologicznego.

Uroczystość otwarcia przebudowanego oddziału w poniedziałek (1 kwietnia) była połączona z obchodami 35-lecia powstania w Zabrzu Kliniki Urologii. W spotkaniu wzięli udział pracownicy szpitalu, władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, samorządowcy oraz przedstawiciele śląskiego środowiska lekarskiego.

Całkowita wartość projektu ''Przebudowa i nowoczesne wyposażenie Oddziału Urologicznego SPSK nr 1 im. Prof. S. Szyszko SUM szansą na skuteczną walkę z nowotworami układu moczowo-płciowego'' to 8 217 213,05 zł. Wysokość dofinansowania ze strony Ministerstwa Zdrowia i  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosła  6 908 483,33 zł. Wkład własny szpitala w realizację projektu wyniósł 1 308 729,72 zł.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum