Zabrze: dzięki pompie wspomagającej krążenie zregenerował serce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2013 09:11

Pacjent, który ponad dwa lata czekał na nowe serce, za kilka lub kilkanaście dni najprawdopodobniej opuści Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nie doczekał się co prawda na nowe serce ale dzięki pompie wspomagającej krążenie i wysiłkom lekarzy, jego własne serce na tyle się zregenerowało, że przeszczepu już nie potrzebuje.

Zabrze: dzięki pompie wspomagającej krążenie zregenerował serce
Jak podkreśla doc. Jerzy Pacholewicz, szef oddziału mechanicznego wspomagania krążenia w ŚCChS, życie uratowało mu urządzenie mechaniczne wspomagania pracy serca i jego charakter.

Po kłopotach ze zdrowiem diagnoza wykazała, że pacjent ma serce mocno powiększone i słabe. Zdrowe pompuje do aorty 50-70 proc. krwi, która znajduje się w lewej komorze. To tzw. frakcja wyrzutowa. W tym przypadku wynosiła tylko 35 proc. Potrzebny był przeszczep.

Po miesiącach starań kwalifikację do przeszczepu miał przejść w Zabrzu, ale 30 sierpnia 2011 roku znalazł się w ciężkim stanie w szpitalu. Po miesiącu trafił do Zabrza, gdzie wszczepiono mu pompę wspomagająca układ krążenia, która pracowała odciążając pracę jego serca i pozwalając na regenerację przez 520 dni. To rekord w Polsce, a zdaniem doc. Jerzego Pacholewicza najprawdopodobniej także na świecie.

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza kilka dni temu ostatecznie pacjenta skreślono z listy oczekujących na transplantację serca.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum