Zabrze: coraz bliżej zakupu mobilnej pracowni kardiologicznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 15:12

Prof. Jacek Białkowski, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, od kilku lat zabiega o zakup mobilnej pracowni kardiologicznej i wysłanie jej do ubogich krajów, gdzie potrzeby są szczególnie duże. Nie zawsze potrzebny jest duży szpital, aby naprawiać wady serca u dzieci. Od środy (19 lutego) ma obiecaną pomoc Watykanu.

Najczęstszymi wadami są ubytki w przegrodzie między przedsionkami lub komorami serca. Sprawiają, że serce jest mniej wydolne. Kiedyś usunięcie takich wad wymagało dużych operacji. Dziś wystarczy zabieg, w trakcie którego wprowadzamy przez naczynia krwionośne do serca specjalne implanty. Ich ceny bardzo spadły. Dostępne są także mobilne pracownie kardiologiczne. Ich koszt jednak wynosi od kilkuset tysięcy do miliona dolarów.

O poparcie dla swojego projektu prof. Białkowski zabiega od kilku lat i jest coraz bliższy jego realizacji. W środę ŚCChS odwiedził abp Zygmunt Zimowski z Watykanu, przewodniczący papieskiej rady do spraw duszpasterstwa służby zdrowia. Jak informuje Gazeta Wyborcza, abp Zimowski, którego stanowisko w Watykanie odpowiada stanowisku ministra zdrowia w innych krajach, obiecał wsparcie dla projektu.

Drugim filarem projektu ma być Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która pomoże w logistyce. Do WHO będzie też należało znalezienie specjalistów, którzy na miejscu w danym kraju zajmą się kwalifikowaniem pacjentów do zabiegów, a także przyjmowanie zgłoszeń od lekarzy, pielęgniarek i techników rtg z całego świata gotowych do charytatywnej pracy. Ich zabiegowe "turnusy" mają trwać dwa, trzy tygodnie.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum