Zabrze: SOR w Szpitalu Miejski otwarty, a w planach centrum urazowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2019 16:40

Wybudowany kosztem 36 mln zł Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) otwarto w środę (17 lipca) w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. W planach jest stworzenie w tej placówce centrum urazowego. Pozytywnie do tej inicjatywy odniósł się w środę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Zabrze: SOR w Szpitalu Miejski otwarty, a w planach centrum urazowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowy SOR przyjmuje pacjentów już od początku lipca. Jest wyposażony m.in. w lądowisko dla helikopterów zlokalizowane na dachu budynku, na wysokości 21,5 m. Pod lądowiskiem jest odcinek natychmiastowej pomocy, który obejmuje m.in. sale zabiegowe z respiratorami, oddział intensywnej terapii i blok operacyjny. Jeśli stan pacjenta tego wymaga, bezpośrednio ze śmigłowca jest on przewożony na salę operacyjną - w ciągu dwóch minut od wylądowania może być już na stole operacyjnym.

- To jest przykład doskonałego rozwiązania architektonicznego. Tu jest pełny ciąg komunikacyjny - pacjent wjeżdża, jest triażowany, rejestrowany ma badania, od razu trafia na blok operacyjny lub oddział intensywnego nadzoru - powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

W oddziale są m.in. w pełni zinformatyzowane hybrydowe sale operacyjne, a zamontowana aparatura pozwala, by lekarz przeprowadzający zabieg laparoskopowy widząc operowany narząd na monitorze, nakładał na niego obrazy z tomografii czy rezonansu po to, by zlokalizować jakąś zmianę.

- To ważna inwestycja nie tylko dla zabrzan, ale dla naszej metropolii - zaznaczyła z kolei prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Przypomniała, że zabrzański samorząd przekazał w ostatnich latach na rozwój podległej sobie placówki ponad 104 mln zł. Podkreśliła, że inwestycję zrealizowano zaledwie w rok, na terenie cały czas pracującego normalnie szpitala.

- To rozwój dla szpitala, bezpieczeństwo dla pacjentów, lepsze warunki pracy dla personelu i lepsza terapia - wyliczał zalety inwestycji prezes szpitala dr Mariusz Wójtowicz.

Kolejnym celem jest - jak mówił - utworzenie w szpitalu centrum urazowego. To wydzielona część szpitala, w której są diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, np. po wypadku komunikacyjnym czy upadku z wysokości. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, centrum powinno zabezpieczać świadczenia dla co najmniej 1 miliona mieszkańców, którzy mieszkają w odległości pozwalającej na dotarcie z miejsca zdarzenia do centrum w ciągu 1,5 godziny. Centrum urazowe musi dysponować lądowiskiem dla śmigłowca, zlokalizowanym na tyle blisko, by można było przyjmować pacjentów urazowych ze śmigłowca bezpośrednio do szpitala, bez konieczności przewożenia ich karetką. W strukturach centrum urazowego muszą funkcjonować blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej oraz inne oddziały, w szczególności chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii oraz neurochirurgii.

Obecnie w woj. śląskim działa tylko jedno centrum urazowe - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Zdaniem konsultant wojewódzkiej medycyny ratunkowej dr Jolanty Majer, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców województwa śląskiego, powinny w nim działać trzy.

- Infrastruktura, jaką tu zobaczyłam, rewelacyjnie nadawałaby się na centrum urazowe, potrzebna jest jednak jeszcze neurochirurgia. To miejsce, na które wszyscy czekaliśmy. Ten oddział z lądowiskiem, również biorąc pod uwagę transport do innych szpitali zabrzańskich, ma ogromne znaczenie - oceniła.

Prezes Wójtowicz zapewnia, że szpital ma już niezbędne kadry i jest w stanie w krótkim czasie utworzyć oddział neurochirurgii. Zwrócił uwagę, że centrum urazowe służyłoby potencjalnie 1,2 mln okolicznych mieszkańców.

- W tej sytuacji - w momencie otwarcia SOR-u i tak doskonałej infrastruktury, w tym lądowiska dla helikopterów, w miejscu, gdzie krzyżują się autostrady, jest ogromna aglomeracja, powołanie centrum urazowego jest do rozważenia. Ja jestem życzliwy, a jak będzie w zderzeniu ze szczegółami to się okaże - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Powstanie SOR to kolejna duża inwestycja Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W ostatnich latach wybudowane zostało tu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. W szpitalu wprowadzono również e-usługi oraz przeprowadzono termomodernizację budynków.

Budowa oddziału ratunkowego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu rozpoczęła się w maju 2018 r. Wykonawcą robót był Mostostal Zabrze GPBP. Całkowity koszt inwestycji to 36 mln zł. Środki pochodziły z kredytu bankowego oraz wsparcia miasta. Szpital pozyskał też 8,5 mln dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze