Zabrze: Ogólnopolski Dzień Transplantacji w SCCS

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 08:47

W czwartek (26 stycznia) obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Transplantacji. To rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wówczas 621. taki zabieg na świecie. Pierwszy miał miejsce w 1954 roku w Bostonie.

Dzień transplantacji ustanowiony w 2003 r. służy rozpowszechnianiu idei dawstwa narządów. Z tej okazji Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu organizuje w środę (25 stycznia) konferencję w imieniu chorych po transplantacji i tych na nią oczekujących.

Zaprezentowana zostanie aktywność transplantacyjna w województwie śląskim w minionym roku a także przedstawiony raport z aktywności donacyjnej szpitali z regionu opolskiego i śląskiego.

Z tej okazji wręczone będą również wyróżnienia dla szpitali najbardziej angażujących się w rozwijanie transplantologii i ratowanie pacjentów z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów. W czołówce znajdują się: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu (26 zgłoszonych dawców), Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej (9 zgłoszeń), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu (6), Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach (4) oraz Szpital Śląski w Cieszynie (4).

46 lat polskiej transplantologii to przełamywanie barier mentalnych w społeczeństwie, służące rozwojowi tej bardzo wrażliwej na zachowania społeczne dziedziny medycyny.

Na pobranie nerki do pierwszego przeszczepu potrzebna była zgoda prokuratury. Obecnie, na mocy obowiązującego prawa, narządy można pobrać od każdego zmarłego, jeśli za życia nie zastrzegł, że sobie tego nie życzy i nie zgłosił swojej decyzji w specjalnym rejestrze sprzeciwu. Wystarczy orzeczenie o śmierci mózgu i zgoda rodziny na pobranie narządów. Narządy jednego dawcy mogą uratować i przedłużyć życie siedmiu osób.

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. Najczęściej przeszczepianym organem są nerki (1001 przeszczepów w 2011 r.), a następnie wątroba, serce i płuco.

Po pamiętnej zapaści w 2007 roku, transplantolodzy, z profesorem Wojciechem Rowińskim, konsultantem krajowym w dziedzinie transplantologii klinicznej na czele, podejmowali wiele działań aby przywrócić tej dziedzinie należne jej miejsce w odbiorze społecznym.

Wiele programów, w tym Partnerstwo dla Transplantacji, zaczyna przynosić efekty i wymierne korzyści. Stworzenie sieci koordynatorów do spraw pobrań w stale powiększającej się liczbie szpitali identyfikujących potencjalnych dawców, trudne jest do przecenienia.

W 2011 r. przeszczepiono w sumie w Polsce 1411 narządów od zmarłych dawców (o 64 więcej niż rok wcześniej i o 279 więcej niż dwa lata wcześniej). Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepy było pod koniec ub. r. 1939 osób.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum