Zabrze: Kardio-Med Silesia wznowi wykonywanie testów na obecność koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2020 20:01

Laboratorium w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu, które w ub. tygodniu zostało przez resort zdrowia zawieszone w wykonywaniu testów na obecność koronawirusa, pozytywnie przeszło tzw. walidację i może ponownie przeprowadzać testy - podała placówka.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

"Pragniemy poinformować, iż pozytywnie dla nas zakończyła się walidacja Laboratorium COVID-19 KMS przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. W wyniku przeprowadzonej weryfikacji potwierdzono prawidłowość podejmowanych przez nas działań diagnostycznych" - podał w Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia na swojej stronie internetowej.

"Niniejsza informacja została przekazana do Ministerstwa Zdrowia i decyzją pana ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, nasze Laboratorium COVID-19 KMS zostało odwieszone, co oznacza, że od dnia dzisiejszego wracamy do grupy akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów wykonujących testy genetyczne w kierunku diagnostyki koronawirusa" - czytamy w informacji, podpisanej przez prezesa placówki Adama Konkę.

W miniony wtorek Ministerstwo Zdrowia zawiesiło zabrzańskie laboratorium w wykonywaniu testów i nakazało przekazać zbadane próbki do weryfikacji przez Państwowy Zakład Higieny. Miało to związek - jak wyjaśniał rzecznik resortu - z dość dużą liczbą błędnych testów. Te fałszywie dodatnie wyniki spowodowały zakłócenia w pracy dwóch śląskich szpitali - w Jastrzębiu-Zdroju i Katowicach - które czasowo wstrzymały przyjęcia pacjentów.

Jak w miniony piątek informowało PAP Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Zakład Higieny podjął weryfikację przeprowadzanych w Zabrzu badań na obecność koronawirusa, badając zarówno próbki dodatnie, jak i ujemne. Resort zapowiedział dalsze decyzje po zakończeniu procesu walidacji. Przedstawiciele zabrzańskiej placówki podziękowali Ministerstwu Zdrowia i PZH za sprawne przeprowadzenie kontroli.

Po zawieszeniu zabrzańskiego laboratorium pulę wykonywanych przez nie badań rozdysponowano między cztery inne laboratoria w woj. śląskim - dwa działające w Katowicach, a także w Sosnowcu i Gliwicach.

Według przekazanych w niedzielę po południu danych sanepidu, w woj. śląskim zakażanie koronawirusem potwierdzono dotąd u 1887 osób; od rana przybyły 53 nowe przypadki. Zmarło 94 chorych, a 210 wyzdrowiało.

Marek Błoński (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum