Zabrze: 23 koncert "Serce za serce"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2014 09:48

Już po raz 23. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nagrodziła swoich darczyńców, przyjaciół oraz laureatów konkursów. Gala "Serce za serce", której inicjatorem był przed laty prof. Religa, odbyła się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Zabrze: 23 koncert "Serce za serce"

Wyróżnienia za wspieranie fundacji przyznano ośmiu osobom i firmom. Środki z otrzymanych darowizn, dotacji i grantów naukowych FRK przeznacza na realizację prac nad mechanicznymi protezami serca, robotem kardiochirurgicznym, mechatronicznymi urządzeniami chirurgicznymi oraz nad wykorzystaniem w terapii serca bioinżynierii i biotechnologii.

Jak akcentują przedstawiciele fundacji, rozwój projektów badawczych nie byłby możliwy bez zewnętrznego wsparcia - osób, firm i instytucji. Aby ich uhonorować, od 1992 r. w Zabrzu organizowany jest coroczny koncert "Serce za serce".

Tegoroczni darczyńcy w sobotę po południu zwiedzili zabrzańską siedzibę fundacji, gdzie mogli szczegółowo dowiedzieć się, na jakie projekty idą ich pieniądze. Wieczorem spotkali się w Domu Muzyki i Tańca. W tym roku gwiazdami wieczoru byli członkowie chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Statuetki "Serce za serce" podczas sobotniej gali otrzymały za "hojność, pomoc, filantropię i społeczną odpowiedzialność" spółki Tauron Polska Energia oraz Wasko. Statuetki "Przyjaciel Fundacji" dostały: Bank Polska Kasa Opieki, Ludmiła Jama-Voigt, Radio Piekary i spółka Newton Media. Prezydent Zabrza Małgorzatę Mańka-Szulik uhonorowano medalem im. prof. Religi.

Fundacja uhonorowała też darczyńcę wyłonionego spośród osób prywatnych, które wspierają jej pracę. W tym roku rada Fundacji szczególnie podziękowała Aleksandrowi Balcerowi ze Szczecina.

Nagrodzeni zostali również zwycięzcy konkursu o nagrodę naukową im. prof. Religi na najlepszą pracę z zakresu medycyny i bioinżynierii, dotyczącą szeroko rozumianego leczenia chorób serca. Laureatami zostali dr Bartosz Rylski z Universitaets-Herzzentrum Freiburg w niemieckim Bad Krozingen oraz dr Bartłomiej Zych z Harefield Hospital w Wielkiej Brytanii.

Honorując tych młodych naukowców przewodniczący rady naukowej Fundacji szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala zaprosił na scenę kilkunastu uczestniczących w gali znanych polskich kardiochirurgów (w większości wychowanków zabrzańskiego ośrodka, m.in. prof. Andrzeja Bochenka). Jak zaznaczył, uściski ich dłoni to coś najcenniejszego, co mogło spotkać laureatów.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 r. prof. Zbigniew Religa. Zajmuje się ona opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Fundacja wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum