Zabrze: 103 mln zł za nowy budynek ŚCCS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2011 19:04

Nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca oficjalnie otwarto 2 czerwca w Zabrzu. Obiekt o powierzchni około 12 tys. m kw zbudowano za 103 mln zł.

Zabrze: 103 mln zł za nowy budynek ŚCCS
Pierwszych pacjentów w nowym budynku "B", położonym kilkadziesiąt metrów od starej, ciasnej siedziby śląskiego centrum, przyjęto pod koniec kwietnia. Od tego czasu przeprowadzono tam już ponad 100 udanych operacji.

Jak poinformował prof. Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca, metr kwadratowy nowego wysokospecjalistycznego budynku już wyposażeniem kosztował 5,9 tys. zł. Cała inwestycja przekroczyła 103 mln zł. 45,9 mln zł pochodziło ze zbieranych od 1999 roku środków własnych szpitala, 32 mln zł - z dotacji resortu zdrowia, 15,2 mln zł - z Unii Europejskiej, 9 mln zł - od samorządu województwa śląskiego, 0,9 mln zł - z programu Polkard, a 254 tys. zł - z różnych darowizn.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister zdrowia Ewa Kopacz i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Minister zdrowia chwaliła organizację pracy nowego szpitala. - Wszystkie nowoczesne rozwiązania, łącznie z salą hybrydową czy ambulatoryjną, kompleksową specjalistyką, dają to, że nie trzeba pacjenta z zaburzeniami wozić z urologii na hematologię, na kardiologię - to wszystko odbywa się w jednym miejscu. To jest już XXI wiek i to jest powód do dumy - powiedziała.

W budynku "B" zorganizowano m.in. wieloprofilowy ośrodek intensywnej opieki sercowo-naczyniowej, specjalistyczne laboratoria, część ekonomiczno-administracyjną i ośrodek naukowo-dydaktyczny. Przeniesiono tam również zespół poradni dotąd działających w przerobionych barakach, które przed laty postawiono dla robotników budujących szpital.

W ramach tej koncepcji w nowym obiekcie przewidziano: oddział kardiologiczno-angiologiczny zajmujący się diagnostyką i terapią schorzeń sercowych i naczyniowych, oddział kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej i wewnątrznaczyniowej, nowe stanowiska pracowni hemodynamiki, a także oddział ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Na potrzeby leczenia inwazyjnego powstał m.in. blok operacyjny z dwiema salami, w tym jedną hybrydową, gdzie pacjenta mogą wspólnie operować lekarze różnych specjalności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum