Zabiegi bariatryczne w Polsce stają się popularne wśród cudzoziemców

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   • 08 września 2017 05:49

Bariatria dołączyła do stomatologii, chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej i ortopedii - świadczonych u nas usług medycznych, które od lat cieszą się uznaniem zagranicznych pacjentów. Cudzoziemcy, najczęściej z Europy Zachodniej, chwalą nie tylko ceny zabiegów, ale też polskich specjalistów, nowoczesne ośrodki i dobrą organizację leczenia.

Zabiegi bariatryczne w Polsce stają się popularne wśród cudzoziemców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według aktualnych szacunków w Europie, liczącej 745 milionów mieszkańców, na otyłość choruje 23 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa otyłość jednym z największych wyzwań dla zdrowia publicznego XXI wieku - organizacyjnych i finansowych.

Otyłość kosztuje Europę 70 mld euro rocznie. To wydatki nie tylko na opiekę zdrowotną osób chorych na otyłość, ale i leczenie chorób współwystępujących, i wsparcie socjalne dla osób, które z powodu otyłości nie mogą pracować.

Chirurdzy, diabetolodzy i interniści podkreślają, że najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego jest chirurgia bariatryczna. Ta korzystna dla chorych na otyłość metoda leczenia doczekała również ekonomicznego uznania.

Korzyści zostały wyliczone
Amerykańskie dane, przytoczone przez prof. Rafała Paluszkiewicza z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM na jednym ze spotkań poświęconym korzyściom płynącym z bariatrii, wskazują, że leczenie pacjenta z otyłością jest o 42 proc. droższe niż leczenie osoby o prawidłowej masie ciała. Z drugiej strony już w drugim roku po operacji bariatrycznej wykonanej u pacjenta z BMI 35 i cukrzycą wydatki na jego leczenie spadają o 34 proc., a w trzecim roku - o 70 proc. Potwierdzają to również dane europejskie.

Świadomość korzyści płynących z chirurgicznego leczenia otyłości jest na Zachodzie znana, ale niekoniecznie powszechnie dostępna - ze względu na koszty. Pacjenci, których nie stać na operację w swoim kraju lub nie chcą na nią czekać, szukają pomocy zagranicą, np. w Polsce.

W materiałach promocyjnych jednej z klinik w województwie śląskim Liliana ze Szwecji opowiada, że przyjechała do Polski na gastric sleeve, czyli zmniejszenie żołądka. W swoim kraju miała zbyt niskie BMI, by skorzystać ze operacji refundowanej przez państwo. Zdecydowała się na prywatną usługę w Polsce, bo tu jest dużo taniej. Skorzystała z polskiego pośrednika z branży turystyki medycznej, którego znalazła w internecie. Wybrała klinikę w Katowicach.

Do kliniki przyleciała w niedzielę, w poniedziałek i wtorek przeszła badania i konsultacje. W środę po południu miała zabieg, w piątek została wypisana i zakwaterowana w pokoju hotelowym w klinice, w sobotę - trzy dni po zabiegu - wróciła do swojego kraju. Chwali opiekę i profesjonalizm. Szwedka jest jedną z powiększającej się grupy zagranicznych pacjentów, którzy korzystają z chirurgicznego leczenia otyłości w Polsce.

Polska w czołówce kierunków turystyki medycznej
Jak zwraca uwagę Magdalena Rutkowska, specjalista branży turystyki medycznej, rozwijający się w ostatnich latach rynek turystyki medycznej w Polsce nie jest oficjalnie monitorowany. Nie wiadomo więc dokładnie, ilu pacjentów z zagranicy przyjeżdża do naszego kraju.

- Krążąca w mediach liczba ponad 320 tysięcy pacjentów z zagranicy, podana przez Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej w roku 2011, została ostatnio negatywnie zweryfikowana przez Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej. W tej chwili mówi się o około 150 tysiącach pacjentów rocznie z zagranicy - podaje Rynkowi Zdrowia Magdalena Rutkowska.

Wskazuje, że w 2012 r. w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez portal treatmentboard.com, Polska była na 3. miejscu jako preferowana destynacja w turystyce medycznej. Nasz kraj wyprzedziły Belgia i Węgry. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Czechy, Turcja i Hiszpania.

- Ankietę wypełniło ponad 1000 pacjentów z Europy, z czego ponad połowa pochodziła z Wielkiej Brytanii. Najczęstszą procedurą, z której pacjenci korzystali za granicą była chirurgia plastyczna - taką odpowiedź wskazało 42 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się stomatologia - 32 proc. wskazań. Na trzecim zabiegi związane z leczeniem otyłości (9 proc.), czyli m.in. zabiegi bariatryczne - dodaje specjalistka branży turystyki medycznej.

Zwraca uwagę, że 5 lat temu na bariatrię jako leczenie wybierane w Polsce wskazywało 9 proc. ankietowanych, ale obecnie, może być to o wiele większy procent, gdyż wiele polskich klinik zaczęło się promować jako ośrodki oferujące chirurgiczne leczenie otyłości.

Przyjdzie czas na pacjentów ze Wschodu
W sieci można znaleźć sporo propozycji leczenia dla zagranicznych pacjentów z otyłością. W ofercie klinik znajdziemy m.in. małoinwazyjne laparoskopowe zabiegi zmniejszania żołądka, takie jak: gastric sleeve, gastric bypass, gastric band oraz endoskopowa implantacja balonu żołądkowego. Ceny zabiegów wahają się od kilkunastu do 20 tys. zł. Wykonuje je około dwudziestu placówek w całym kraju.

W opinii Magdaleny Rutkowskiej, polska stomatologia, ortopedia, chirurgia estetyczna czy bariatryczna to nie jedyne dziedziny, które mogą być atrakcyjne dla zagranicznych pacjentów. Poza tym osoby przyjeżdżające leczyć się do Polski, to nie tylko mieszkańcy Europy Zachodniej.

- Dziedziny medycyny, w których nie mamy wielu pacjentów zagranicznych, a sytuacja ta może się zmienić, to onkologia i kardiochirurgia. Zainteresowani takim leczeniem przybywać będą ze Wschodu: Uzbekistanu czy Ukrainy - uważa ekspert.

Podkreśla, że leczenie w Polsce w stosunku do leczenia w kraju pacjentów wygrywa nie tylko ceną, ale serwisem i indywidualną obsługą pacjenta.

Agata Sordyl, koordynator ds. turystyki medycznej w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej w Bielsku-Białej podaje, że szpital wykonuje zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości od 16 lat. Od 2014 roku operuje również pacjentów zagranicznych. Średnio szpital CMR przyjmuje 7 pacjentów z zagranicy miesięcznie. Najczęściej pochodzą z Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Szwecji.

Pobyt zorganizowany w każdym calu
W jej opinii tym, co skłania ich do skorzystania z chirurgii bariatrycznej w Polsce, są atrakcyjna cena oraz wysoki standard usług.

- Ceny zabiegów bariatrycznych w krajach Europy Zachodniej są średnio dwukrotnie wyższe od cen w Polsce, biorąc pod uwagę nawet koszty podróży oraz noclegów, które pacjent musi opłacić, po przybyciu do naszego kraju. Istotne jest również to, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, staramy się w miarę możliwości dostosowywać terminy do ich potrzeb - mówi Rynkowi Zdrowia Agata Sordyl.

Pobyt pacjenta w Polsce jest dobrze zaplanowany i maksymalnie wykorzystywany na diagnostykę, potem na leczenie.

- Pacjent wstępnie kwalifikowany jest do zabiegu, na podstawie ankiety dotyczącej jego stanu zdrowia. Oceniana jest ona przez zespół bariatryczny, składający się m. in. z chirurga, anestezjologa oraz kardiologa. Dzięki takiej procedurze pacjent nie musi odwiedzać kilkukrotnie szpitala przed zabiegiem - wyjaśnia koordynator ds. turystyki medycznej w bielskim szpitalu CRM.

Dodaje: - Po przyjęciu pacjenta do naszego szpitala, przeprowadzamy szereg konsultacji oraz badań diagnostycznych, których wyniki oceniane są przez naszych lekarzy i stanowią podstawę do ostatecznej kwalifikacji.

Pacjent przed przybyciem do ośrodka informowany jest o ewentualnym anulowaniu zabiegu ze względu na złe wyniki badań. Natomiast termin powrotu pacjenta do kraju zależy od wielu czynników i jest sprawą indywidualną.

Lotnisko w pobliżu to atut
Wśród placówek, do których na leczenie otyłości zgłaszają się zagraniczni pacjenci jest również Klinika Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych w łódzkim Szpitalu Pulsmed. Klinika ma w swojej ofercie m.in. leczenie otyłości metodą balonu żołądkowego.

Leczenie to polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka miękkiego balonu wypełnionego roztworem fizjologicznym lub powietrzem. Zabieg zakładania balonu trwa do 30 minut, po kilku godzinach pobytu w Klinice pacjenci są wypisywani. Z leczenia otyłości w Pulsmedzie korzystają również zagraniczni pacjenci.

- Sprzyja temu korzystne położenie placówki, która mieści się w centrum kraju, w mieście, do którego obecnie prowadzą autostrady ze wszystkich kierunków kraju. Ponad 4 proc. leczących otyłość w Klinice za pomocą balonu żołądkowego, pochodzi z zagranicy, głównie z Europy Zachodniej, krajów skandynawskich, USA czy Kanady - informuje Szpital Pulsmed.

Wśród pacjentów zagranicznych jest spora grupa naszych rodaków, którzy wyjechali z Polski i do kraju wracają na leczenie. Oni nie mają kłopotów z komunikacją. Na obcojęzycznych czeka obsługa, najczęściej w języku angielskim. Przyjezdni mogą też liczyć na transport z i na lotnisko, propozycję zakwaterowania na czas leczenia lub dłuższego wypoczynku. Bywa, że wykonanie zabiegów jest łączone z wakacjami w Polsce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze