ZUS: 1,5 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia03 maja 2021 10:50

W 2020 roku 1,5 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – wynika z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: 1,5 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych
Zaburzenia psychiczne wśród głównych przyczyn absencji chorobowych w 2020 r. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Nastąpił wzrost liczby zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych o około 25 procent
  • Około 45 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu depresji wystawiane były osobom w wieku 35-49 lat
  • Wśród głównych grup chorobowych powodujących absencję chorobową w 2020 r. zaburzenia psychiczne są na piątym miejscu

W 2020 roku 1,5 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy wystawionych osobom ubezpieczonym.

- Dane zgromadzone w ZUS to ogromna baza wiedzy dla osób, które profesjonalnie zajmują się polityką zdrowotną. Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim (e-ZLA) wiemy, na co najczęściej chorują Polacy, w jakim czasie i przedziale wiekowym. Informacje te są kluczowe w budowaniu profilaktyki zdrowotnej państwa - komentuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zakład zwraca uwagę, że czas trwania zwolnień lekarskich może mieć różną długość, dlatego absencję chorobową mierzy się w dniach niezdolności do pracy.

Według danych ZUS zaświadczenia z tytułu chorób psychicznych wystawiono w ubiegłym roku na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji chorobowej. To jest 11 proc. ogólnej dni absencji. W stosunku do roku 2019 r. nastąpił wzrost liczby zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych o około 25 proc. i wzrost liczby dni absencji chorobowej o 37 proc. w stosunku do 2019 r.

Wzrost liczby wystawionych zaświadczeń z tytułu depresji

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich były: reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny i inne zaburzenia lękowe.

- Zaobserwowaliśmy, że duży udział w zaświadczeniach wydanych z tytułu zaburzeń psychicznych dotyczyły depresji. W 2020 r. wystawiono ich 385,8 tys. na łączną liczbę 7 803,8 tys. dni. W porównaniu do 2019 r. nastąpił wzrost liczby wystawionych zaświadczeń z tytułu depresji o 21 proc. oraz liczby dni o 30 proc. - zwraca uwagę szefowa ZUS.

- Liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu depresji stanowiła 26,5 proc. zaświadczeń wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania oraz 1,9 proc. wszystkich zaświadczeń wystawionych z tytułu choroby własnej w 2020 r. Blisko połowa (około 45 proc.) zaświadczeń lekarskich z tytułu depresji wystawiane były osobom w wieku 35-49 lat - dodaje prof. Uścińska.

Zaburzenia psychiczne są na piątym miejscu

ZUS wskazuje, że wśród głównych grup chorobowych powodujących absencję chorobową w 2020 r. zaburzenia psychiczne są na piątym miejscu. W 2020 r. absencję chorobową najczęściej powodowały: ciąża, poród i połóg - 17,5 proc. ogółu liczby dni absencji (44,9 mln dni absencji chorobowej), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - 16,1 proc. (41,3 mln dni), choroby układu oddechowego - 13,7 proc. (35,0 mln dni), urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych - 11,8 proc. (30,1 mln dni), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania - 10,8 proc. (27,7 mln dni). Najdłużej na zwolnieniu przebywali ubezpieczeni w wieku 30-39 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum