Z obecnych wariantów SARS-CoV-2 zostanie tylko wariant delta?

Autor: PAP • Źródło: PAP10 października 2021 10:15

Jak przekonuje biolog dr Rafał Mostowy może się stać tak, że ze wszystkich obecnych wariantów zostanie tylko wariant delta, który powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne. Nowe warianty mogą też powstawać w obrębie wariantu Delta.

Z obecnych wariantów SARS-CoV-2 zostanie tylko wariant delta?
Covid-19 z nami i będzie chorobą endemiczną. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem biologa ewolucyjnego dr Mostowego zakażenia w najbliższym czasie będą szły w górę, a zgony - trochę. Nie będzie tyle przypadków śmiertelnych co w roku ubiegłym
  • Zdaniem eksperta niższa liczba zgonów to wynik szczepień i tego, że część osób przeszła już covid
  • Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ewolucji koronawirusa. Może stać się tak, że spośród wszystkich wariantów zostanie tylko delta, która powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne
  • W każdej chwili może pojawić się zupełnie nowa pandemia innej choroby a każda choroba zakaźna może powodować powikłania i żadnej nie można lekceważyć

Zakażenia mocno w górę

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów jesienią nastąpił wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Od końca września, niemal każdej doby, w Polsce notuje się wzrost nowych zakażeń. W stosunku do poprzednich fal epidemii zmniejszyła się jednak liczba zgonów z powodu covid.

- Na pewno możemy się spodziewać dalszych wzrostów zakażeń, ponieważ weszliśmy w sezon chorobowy. Zresztą przewidywano ten wzrost. Spodziewam się, że w najbliższych tygodniach zakażenia będą mocno szły w górę, a zgony - trochę. Nie będzie tyle przypadków śmiertelnych co w roku ubiegłym - powiedział PAP biolog ewolucyjny chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dr Rafał Mostowy.

Niższa liczba zgonów to - jak mówił - wynik szczepień (dotąd w pełni zaszczepiło się ok. 50 proc. Polaków) i tego, że część osób przeszła już covid.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ewolucji koronawirusa

- Jako biolog ewolucyjny mogę powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć ewolucji koronawirusa. Może być tak, że spośród wszystkich obecnych wariantów zostanie tylko delta, która powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne. Ale nowe warianty mogą powstawać w obrębie samego wariantu delta - tego nie wiemy – powiedział dr Mostowy.

Dodał: -Dlatego ważne jest kontynuowanie badań monitorujących epidemiologicznie, przez genetykę, to, co się dzieje w Polsce i na świecie" - powiedział dr Mostowy, zapytany o to, jak koronawirus może się zachowywać w przyszłym roku i w latach kolejnych.

Jego zdaniem trudności w prognozowaniu liczby zgonów powodowanych przez SARS-CoV-2 są wynikiem m.in. tego, że nie wiadomo, ile osób przeszło covid i naturalnie nabyło odporność.

Według biologa najgorsze mamy prawdopodobnie za sobą. Będą kolejne fale zakażeń, ale powinny one być słabsze. Nie ma też powodu do paniki, bo są szczepionki i wiele się nauczyliśmy o leczeniu COVID-19.

Covid-19 będzie chorobą endemiczną?

"Jako osoba zaszczepiona, której wszyscy najbliżsi się zaszczepili lub przeszli chorobę, czuję się w dużo lepszym miejscu niż rok temu. Gdyby wszyscy Polacy się zaszczepili, to czułbym się jeszcze bardziej komfortowo" - powiedział dr Mostowy.

W ocenie eksperta COVID-19 stanie się prawdopodobnie chorobą endemiczną (stale występującą, tak jak np. grypa), ale na wiele pytań związanych z pandemią - w tym o to, czy należy wprowadzać nowe obostrzenia - nie mamy jasnej odpowiedzi, a dyskusja o pandemii ma coraz mniej charakter naukowy.

- Z punktu widzenia społecznego bardzo ważne jest to, aby ludzie nie umierali z powodu COVID-19. Szczepionki nie tylko zmniejszają ryzyko zakażenia, ale przede wszystkim zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby i powikłaniom pochorobowym. Należy przekonywać tych, którzy się nie zaszczepili - powiedział biolog. Dodał także, że w każdej chwili może pojawić się zupełnie nowa pandemia innej choroby.

- O tym się mówiło od dekad, ale zdaje się nikt nie słuchał - zauważył naukowiec i podsumował, że każda choroba zakaźna może powodować powikłania i żadnej nie można lekceważyć.

Czytaj: Koronawirus. Wariant Mu już w Polsce. WHO ostrzega przed groźną mutacją

Czytaj: Ile razy kornawirus może zmutować w organizmie człowieka? W tym przypadku "pomógł" wirus HIV

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum