Z dializy można skorzystać poza miejscem zamieszkania

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 09:45

Pacjenci poddawani dializoterapii podczas wyjazdów mogą korzystać z dializ gościnnych.

Osoby chorujące na ciężkie przewlekłe choroby nerek ograniczają swą aktywność fizyczną, z powodu terapii nerkozastępczej, czyli kilkugodzinnych zabiegów dializowania, którym  muszą poddawać się dwa - trzy razy w tygodniu. Jeśli jednak lekarz wyrazi zgodę i stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do podróży, chorzy nie muszą być przywiązani do miejsca zamieszkania i wyjechać np. na wakacje. Wystarczy, że znajdą w pobliżu miejscowości,do której się udają, stację dializ i umówią się na dializy gościnne - pisze Głos Pomorza.

Takich stacji w całej Polsce jest wiele. Praktycznie w każdej można szukać tego rodzaju pomocy. Dokładne wykazy placówek, które przyjmą pacjentów na dializy gościnne w ramach ubezpieczenia można znaleźć na stronie internetowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych – OSOD.

Bolesław Kukolewski - prezes zarządu spółki Hand - Prod, która dysponuje ośmioma stacjami dializ w różnych punktach kraju, w tym w Drawsku Pomorskim wyjaśnia na łamach dziennika, że aby skorzystać z dializ gościnnych wystarczy odpowiednio wcześnie, jeszcze przed planowanym wyjazdem, skontaktować się z wybraną stacją telefonicznie lub za pomocą poczty e-mailowej i zarezerwować sobie miejsce, a także omówić szczegóły leczenia oraz ustalić terminy zabiegów. Warto też mieć kserokopie niezbędnej dokumentacji medycznej dotyczącej terapii.

Nie tylko w krajuosoby poddawane dializowaniu mogą skorzystać z dializ gościnnych. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej nie ma żadnych barier, by poddać się takiemu leczeniu w innym kraju Unii w ramach ubezpieczenia. Należy znaleźć odpowiednią stację dializ i umówić się na zabiegi. Jest jedna trudność. Za granicą też będą potrzebne dokumenty. Koniecznie trzeba zadbać o ich przetłumaczenie na język, którym posługuje się personel stacji dializ - czytamy w Głosie Pomorza.

Wykaz stacji dializ na całym świecie wraz z informacją, czy uznają one np. europejskie ubezpieczenie zdrowotne (choćby Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ) można znaleźć na stronie www.globaldialysis.com.   

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum