Z Zabrza do Krakowa po przeszczepie serca na rowerach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2011 18:41

Dwudziestu jeden byłych pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wsiadło 10 czerwca na rowery, żeby w drodze do Krakowa promować kampanię "Tak dla transplantacji".

Z Zabrza do Krakowa po przeszczepie serca na rowerach
W kilkudziesięcioosobowym peletonie przygody rowerowej "Z nowym sercem na rowerze przez Polskę i Świat” znalazło się 21 osób, które swoje drugie życie otrzymały w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Trasa peletonu prowadzi na Rynek Główny w Krakowie. Tam w niedzielę (12 czerwca), byli pacjenci z Zabrza będą zachęcać do wypełniania oświadczeń woli dawcy organów.

Trasa peletonu prowadziła w piątek przez Zabrze, Dąbrowę Górniczą i Trzyciąż. Najmłodsza z uczestniczek 4-letnia Ula, która dostała nowe serce trzy lata temu, jechała z mamą. Na rowerze jedzie też babcia, która oddała nerkę swojej wnuczce.

- Skład peletonu zamyka 40-letni Romek z 19-letnim stażem po przeszczepie - powiedziała Alicja Chachaj, członek zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W drodze do Krakowa uczestnicy przygody rowerowej zajmowali się popularyzacją idei transplantacji oraz zdrowego stylu życia, zachęcali również do wsparcia budowy nowego skrzydła budynku w SCCS, w którym będzie się mieścić Centrum Leczenia Mukowiscydozy i Przeszczepu Płuc.

W Dąbrowie Górniczej na spotkanie z uczestnikami kampanii przyszło ponad 70 osób. Wszyscy poddali się badaniom. Kulminacyjnym momentem będzie wizyta w Krakowie.

- Każdy może się znaleźć po naszej stronie, dlatego będziemy w niedzielę na krakowskim rynku zachęcać do wypełniania oświadczeń woli dawcy organów. Wystarczy wpisać nazwisko, PESEL oraz złożyć swój podpis. Wypełnienie tej zwykłej kartki papieru może uratować życie wielu osobom - mówił Jan Statuch, który nowe serce otrzymał dziewięć lat temu.

Pierwszy przeszczep serca w Polsce dokonał 5 listopada 1985 roku ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. Jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji był prof. Marian Zembala, obecny szef Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W ciągu 25 lat w Zabrzu wykonano operacje serca w krążeniu pozaustrojowym u prawie 28 tys. chorych. Transplantacje serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerek przeszło tam prawie 900 pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum