XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej: zdolność do pracy oceni lekarz rodzinny?

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 17:00

Według zapowiedzi MZ, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają przejąć od specjalistów z medycyny pracy część kompetencji dotyczących orzekania o zdolności do pracy. Konkretne rozwiązania ciągle nie są przekazane do konsultacji społecznych.

Dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, podczas wystapienia na XVIII Kongresie Medycyny Rodzinnej. Fot. Biuro Prasowe XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej

- Lekarze rodzinni są gotowi do rozmów o nowoczesnej i skutecznej profilaktyce zdrowotnej osób pracujących. Działania profilaktyczne są wpisane w nasze zawodowe kompetencje - podkreśliła dr Agnieszka Jankowska - Zduńczyk, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej w czasie trwającego w Wiśle XVIII Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Lekarze POZ rozmawiać będą z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych m.in. na temat wprowadzania e -zwolnień oraz innych zmian w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych .

- Doceniamy to, że zostanie uwzględniony głos lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy postulowali przesunięcie terminu obligatoryjnego wprowadzenia zwolnień w formie elektronicznej. Cieszymy się, że został on odroczony. Zapobiegło to sporemu chaosowi i problemom dla pracowników oraz lekarzy, gdyż nie jesteśmy jeszcze gotowi do pełnego wdrożenia tego rozwiązania - mówił dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Gorącym tematem będzie też zapowiedź ministra zdrowia dotycząca tego, że lekarze rodzinni mają przejąć wkrótce od specjalistów medycyny pracy badania dopuszczające do pracy oraz badanie okresowe, m.in. pracowników administracyjnych, biurowych i innych, w których środowisku pracy nie występują poważne ryzyka dla zdrowia - zapowiada Adrian Stanisz z Biura Prasowego Kongresu. Dodaje, że taki model opieki profilaktycznej funkcjonuje np. w Wielkiej Brytanii i Holandii.

- Ne mówimy ”nie” zmianom proponowanym przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej pracowników. Widzimy niedoskonałości dotychczasowego systemu; jesteśmy gotowi do dyskusji mającej na celu poprawę rzeczywistych efektów profilaktyki zdrowotnej pracowników - podkreśliła dr Agnieszka Jankowska - Zduńczyk.

- Dla nas istotne będą szczegóły tych rozwiązań, w tym warunki organizacyjne i sposób finansowania nowych zadań pozostających poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym - dodała. W jej ocenie merytorycznie specjaliści medycyny rodzinnej są przygotowani do realizacji zadań profilaktycznych w środowisku pracy. Problemem może się okazać pogodzenie tych zadań z codzienną pracą lekarską, związana z tym biurokracja oraz warunki finansowe.

Od 19 kwietnia do 22 kwietnia w Wiśle trwa XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej. Uczestniczy w nim ok. 1200 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z całej Polski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum